TEATR „KURTYNA” PRZEDSTAWIA…

W dniu 19 października 2020 r. ponownie gościliśmy w naszej szkole aktorów Teatru „Kurtyna” z Krakowa, którzy tym razem zaprezentowali trzy widowiska teatralno-profilaktyczne.

Dla najmłodszych uczniów z klasy I - III artyści przedstawili pełną akcji i muzyki bajkę pt. „Kraina Przygód”, której bohaterką jest mała i wesoła Kasia. Dziewczynka każdą wolną chwilę spędza ze swoją ulubioną maskotką o imieniu Stefan. Bajka rozpoczyna się rozmową Kasi z tatą na temat bałaganu w jej pokoju i prośbą taty o posprzątanie zabawek. Ponieważ cała sytuacja ma miejsce wieczorem, zmęczona po całym dniu zabawy Kasia zasypia w trakcie sprzątania. Zaczyna śnić, a jej wyobraźnia nieoczekiwanie ożywia ulubione zabawki, które zabierają dziewczynkę do tytułowej Krainy Przygód.

Uczniowie z klas IV – VI obejrzeli przedstawienie pt. „Nie za wszelką cenę”. Główny bohater spektaklu Maciek, to uczeń, któremu wydaje się, że jest idealnym kandydatem do zwycięstwa w szkolnym plebiscycie na osobę cieszącą się największą popularnością w szkole, wzbudzającą szacunek i podziw. Jednak jego popularność w szkolnej społeczności stoi w sprzeczności z ideą konkursu, mającego premiować pozytywnego idola.

Dla uczniów klasy VII i VIII aktorzy zaprezentowali spektakl pt. „Wymarzona cząstka nieba”, w którym pokazali uniwersalne dylematy młodych ludzi i groteskowość postaw buntowniczych w obliczu prawdziwych problemów. Główny bohater Tomek – pesymistycznie nastawiony do świata, zaprzyjaźnia się z dziewczynką chorą na raka. Przyjaźń, która zawiązuje się między głównymi bohaterami, zmusza chłopca do daleko idących przemyśleń.

Przedstawienia pokazały uczniom, w jaki sposób nawiązywać i podtrzymywać relacje z rówieśnikami, okazywać szacunek dla słabszych, niezależnie od religii, statusu materialnego, wieku, wyglądu czy rozwoju intelektualnego i fizycznego. Dały także okazję do głębszych dyskusji na temat wartości, którymi powinniśmy się kierować w życiu.