„NASZE PRAWA – WAŻNA SPRAWA”

20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka – wyjątkowy dzień w roku, podczas którego oczy wszystkich skierowane są na dzieci i ich prawa – prawa, które nie tylko ich chronią, ale i wspierają w prawidłowym rozwoju.

Wszystkie prawa dzieci zostały zawarte w Konwencji o Prawach Dziecka. Konwencja - uchwalona 20 listopada 2020 r. z inicjatywy Polski, została podpisana przez wszystkie państwa na świecie. Niestety, w wielu zakątkach świata te prawa nadal nie są respektowane. Jest jeszcze wiele miejsc, gdzie dzieci nie mają dostępu do czystej wody, pełnowartościowej żywności, czy właściwej opieki medycznej, a jedyną rzeczywistością jaką znają jest wojna. Codzienność, w której żyją, nie daje im szansy na szczęśliwe dzieciństwo.  Dlatego każdego roku – 20 listopada, w różnych krajach na całym świecie podejmowane są wspólne inicjatywy, mające na celu okazanie wsparcia i solidarności ze wszystkimi dziećmi.

Uczniowie naszej szkoły, w geście solidarności z dziećmi na całym świecie, przyłączyli się do akcji pn. „Nasze prawa – ważna sprawa”. Tego dnia w oddziale przedszkolnym, od samego rana dzieci przypominały i poznawały swoje prawa. Podczas zajęć dowiedziały się o Konwencji Praw Dziecka. Przygotowały obrazki z prawami dzieci oraz wspólnie razem wykonali plakat, na ten temat. W między czasie uczyli się piosenki o prawach dziecka.

Uczniowie klas starszych, pomimo pandemii koronawirusa, także włączyli się w tę akcję. Przesłali nam zdjęcia, na których w bardzo ciekawy sposób przedstawili, jak świętowali ten dzień. Nie zapomnieli również o kolorze niebieskim, który jest symbolem solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie. Bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom i ich rodzicom za zaangażowanie się w naszą akcję.

Na zakończenie pragniemy poinformować, że uczniowie:

Aniela Bazylińska z kl. III,

Nikola Brzeska z kl. IV,

Amelia Zakrzewska z kl IV,

Filip Trzciński z kl. V,

Wiktor Trzciński z kl. V

Gabrysia Bazylińska z kl.VIII

zdobyli wyróżnienie za najciekawszą prezentację wybranego przez siebie prawa.

Gratulujemy!