TEATR „KURTYNA” PONOWNIE ZAGRAŁ

To już kolejne spotkanie uczniów naszej szkoły z teatrem „Kurtyna” z Krakowa. Tym razem w wersji on-line.

Uczniowie klas IV-VIII na zajęciach z wychowawcą mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach profilaktycznych o tematyce prozdrowotnej.

W klasach IV-VI prowadzący przedstawił uczniom, w jaki sposób grupa rówieśnicza ma wpływ na zachowania innych osób, wyjaśnił na czym polega asertywne wyrażanie potrzeb oraz zwrócił uwagę, aby każdy z nas był wrażliwy na krzywdę człowieka i potrafił zrozumieć innych ludzi. Podczas spotkania poruszony został temat przemocy, cyberprzemocy i agresji.

Uczniowie klas VII –VIII mieli okazję dowiedzieć się czym jest depresja, która właśnie teraz - w czasie pandemii, zbiera swoje żniwo wśród młodych ludzi. Poznali różnicę pomiędzy stanem depresyjnym a samą depresją. Spotkanie pomogło im również zrozumieć, jakie są nastroje, i jak je prawidłowo nazywać, aby móc z łatwością sygnalizować dorosłym nieprzyjemne odczucia prowadzące do depresji. Podczas spotkania prowadzący przedstawił różne sposoby na doraźne radzenie sobie ze stresem, który trwając przez dłuższy czas prowadzi do stanów depresyjnych. Nie zabrakło również tematów związanych z zagadnieniami dotyczącymi uzależnień oraz przemocy w kontekście stresu i zdrowia psychicznego.

Ważne treści wypływające z tych spotkań przeplatane były przykładami z filmów: „Harry Potter”, „W głowie się nie mieści” „Shrek” i dodatkowo przekazywane w języku młodzieżowym. Dlatego uczniowie byli bardzo zadowoleni z udziału w nich. Mamy nadzieję, że pomogą im w rozwijaniu postaw opartych na odpowiedzialności za dokonywane wybory oraz zwiększą ich świadomość dotyczącą depresji.

Chcemy podziękować teatrowi „Kurtyna” z Krakowa za spotkania z uczniami, a Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z Gościna za możliwość ich przeprowadzenia.