Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Robuniu

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Robuniu

78-120 Gościno, Robuń 5

Tel: (94) 354-09-35

CZERWIEC 2013

 CZERWIEC  2013

  

                                        

  

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Robuniu

 

ŚWIĘTO PAŃ W ROBUNIU

                   Dnia 8.03.2013 roku w szkole w Robuniu obchodziliśmy Dzień Kobiet. Już od rana „mali mężczyźni” w galowych strojach przechadzali się po szkolnym korytarzu z kwiatkami i laurkami, aby wręczyć  je swoim paniom nauczycielkom. Z niecierpliwością też czekaliśmy na apel i przedstawienie z tej okazji, które zwykle jest bardzo zabawne. I w tym roku się nie zawiedliśmy, choć tematyka była poważna, bo przedstawienie ukazywało w dużym skrócie drogę kobiet do równouprawnienia.

 

 

Humorystyczna forma, doskonale dobrane stroje, sugestywne dekoracje i oczywiście doskonała gra aktorów z klasy V i VI sprawiły, że widownia dobrze się bawiła.

 

 

Swoimi występami uatrakcyjniły apel również dzieci z młodszych klas, które wystąpiły z recytacją  okolicznościowych wierzy i piosenkami.

 

 

Program artystyczny zamknęły dziewczęta z klasy V. Uczennice z ogromnym wdziękiem  zatańczyły Charlestona i dodatkowo oczarowały wszystkich pięknymi strojami w stylu retro.

 

 

                   Na koniec uroczystości głos zabrał Dyrektor szkoły. Podziękował występującym uczniom oraz złożył życzenia paniom. Tego dnia nie zabrakło również słodkości i kwiatków.

 

 

Kiedy już uczniowie wrócili do swoich domów, kadra szkoły oraz goście spotkali się jeszcze na słodkim poczęstunku w szkolnej stołówce.

  

NOWI „CZYTELNICY” W ROBUNIU

 

            W naszej szkole od kilku lat w marcu w bibliotece szkolnej odbywa się  uroczyste pasowanie uczniów klasy pierwszej na czytelników.                                          

           Już 2 tygodnie przed pasowaniem pierwszoklasiści zwiedzili bibliotekę szkolną, poznali zbiory, regulamin, dowiedzieli się gdzie są regały z książkami dla dzieci młodszych oraz po czym rozpoznajemy książki z biblioteki szkolnej. Każdy pierwszak mógł samodzielnie zrobić odcisk pieczęci bibliotecznej. Uczniowie z niecierpliwością oczekiwali dnia, kiedy zostaną oficjalnie przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej.  

            13.03.2013 r.  odbyła się uroczystość pasowanie na czytelnika biblioteki Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Robuniu. Dzieci odświętnie ubrane pojawiły się w bibliotece  z wychowawczynią  panią Izabelą Jeżyną. Przywitała ich pani Elżbieta Leksińska  w towarzystwie wróżki, w którą wcieliła się Oliwia Iwanejko i Królowej Książki, którą była Martyna Iwanejko.

 

 

Główna bohaterka, Królowa Książka, przedstawiła dzieciom swoje prośby. Uczniowie doskonale zrozumieli  jej przesłanie. Uroczystość uświetniła również inscenizacja  pt. ,,Ballada o znudzonej księżniczce”,  w której wystąpiły uczennice z Koła Przyjaciół Biblioteki z kl. VI: Joanna Nowicka, Ewelina Zalewska, Dorota Harasimowicz, Wiktoria Gozdal, Julia Bachorska, Maja Graczyk oraz Szymon Bober z kl.V i uczniowie z kl.III : Patryk Horodek, Paweł Skonieczny i Szymon Monastyrski.

 

 

            Następnie pierwszoklasiści złożyli ślubowanie, że zaprzyjażnią się z książkami, będą je szanować oraz korzystać z biblioteki szkolnej zgodnie z regulaminem.

 

 

            Po ślubowaniu każdy  uczeń został pasowany przez panią bibliotekarkę na czytelnika biblioteki szkolnej i otrzymał identyfikator uprawniający do samodzielnego wypożyczania książek oraz pamiątkowy dyplom. Królowa Książka wręczyła dzieciom piękne zakładki, a dziewczęta z biblioteki obdarowały je broszurkami - „17 zalet książki dla dzieci” i poprosiły o przeczytanie ich w domu z rodzicami.

Z wielką radością wszyscy razem zaśpiewali piosenkę  ,,Dziś w bibliotece wielka zabawa”.

 

 

            Na koniec pierwszoklasiści  mogli pierwszy raz samodzielnie wypożyczyć wybraną przez siebie książkę. Pani bibliotekarka poprosiła dzieci o wykonanie ilustracji do wypożyczonej książki i przyniesienie jej na wystawę do biblioteki. 

 

 

 

RAJD ZAŚLUBIN

 

              16 marca dziesięciu uczniów z naszej szkoły wzięło udział w  47 Ogólnopolskim Rajdzie PTTK "Szlakiem walk 1 Armii WP o Kołobrzeg". Tego dnia, razem z uczniami ze szkoły z Gościna, zgłosiliśmy się  w sztabie organizacyjnym rajdu. O godz. 10 w sali kina „Piast” odbyło się rozpoczęcie imprezy oraz zapoznanie wszystkich z trasą rajdu. Spod kina zorganizowaną grupą ruszyliśmy na cmentarz miejski w Kołobrzegu, gdzie zapoznaliśmy się z kierunkami walk I Armii Wojska Polskiego z  tablicy informacyjnej.

 

 

Chwilą ciszy oddaliśmy hołd żołnierzom, którzy polegli w walkach o Kołobrzeg.  Następnie ruszyliśmy do portu i promenadą nadmorską doszliśmy do Pomnika Zaślubin Polski z Morzem,

 

a potem do Pomnika Sanitariuszki. Ostatnim punktem rajdu był kamienny szaniec nad morzem. Miejsce to zostało reaktywowane, jako twierdza morska w latach 1944 – 1945, a w czasie walk wojennych  uległa zniszczeniu. 
              Na zakończenie rajdu organizatorzy przygotowali dla zziębniętych uczestników ciepłą herbatę i grochówkę

 

 

oraz pamiątkowe certyfikaty i plakietki, wszystkie grupy otrzymały dyplomy i puchary.

  

MIĘDZYNARODOWY KONKURS MATEMATYCZNY 

 KANGUR 2013

 

            W czwartek, 21.03.2013r. o godz. 830 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „KANGUR 2013”. Zadania dotarły do szkoły w zabezpieczonych kopertach już dzień wcześniej. Co ciekawe, takie same zadania rozwiązywali wszyscy uczestnicy, bez względu na kraj w którym pisali. Stopień trudności dostosowany był do wieku piszących. W kategorii najmłodszej Żaczek (klasa I i II) udział wzięło 6 uczniów klasy I, którzy mieli do rozwiązania 21 zadań.

 

 

            Najmniej liczna była grupa MALUCH, w której mogli wziąć udział uczniowie klasy III i IV. Szkołę reprezentowała w niej tylko jedna uczennica z klasy IV, która miała do rozwiązania 24 zadania. Najwięcej, bo aż 8 uczniów wystartowało w kategorii BENIAMIN, przeznaczonej dla klasy V i VI.  Klasę V i VI reprezentowało po 4 uczniów, którzy rozwiązać musieli 30 zadań.

 

 

            Na podanie właściwych odpowiedzi wszyscy uczestnicy mieli 75 minut czasu. Po zakończonej pracy każdy piszący otrzymał dyplom oraz układankę  „kangurowa piętnastka”. Karty z odpowiedziami odesłane zostały do organizatorów konkursu, którzy sprawdzą prace i ogłoszą wyniki. Szczególne słowa uznania należą się uczniom klasy I, którzy po raz pierwszy uczestniczyli w tym konkursie i po których wcale nie widać było tremy.

   

POWITANIE WIOSNY

 

            Wbrew zimowej aurze uczniowie naszej szkoły z dużym entuzjazmem przywitali pierwszy dzień wiosny.  Już po trzech godzinach lekcyjnych książki powędrowały do plecaków. Większość uczniów chwyciła wcześniej przygotowane Marzanny oraz kolorowe kwiaty z bibuły i stawiła się na placu przed szkołą. Stamtąd, po sprawnie przeprowadzonym konkursie na najładniejsze Marzanny, wyruszyliśmy barwnym i głośnym korowodem na przemarsz po Robuniu.

 

 

 

Dla bezpieczeństwa kolumnę prowadził samochód Straży Miejskiej  z Gościna. Spacer zakończyliśmy w parku przy szkole, gdzie dopełniliśmy tradycji, paląc Marzanny.

 

 

            Po powrocie do szkoły czekały uczniów kolejne atrakcje. Rozstrzygnięto dwa konkursy -  na najciekawsze przebranie oraz konkurs plastyczny pt. „Pani Wiosna”, nagrodzono również dzieci, które wykonały Marzanny.

 

 

Następnie rozpoczęła się część artystyczna. Mogliśmy wysłuchać wierszy i piosenek o wiośnie, z duża przyjemnością obejrzeliśmy występy taneczne – uczniowie klasy I i II zaprezentowali nam układ rodem z Dzikiego Zachodu, a dziewczynki z klasy V przedstawiły taniec współczesny według własnej choreografii.  

 

 

             Na zakończenie dnia klasy starsze uczestniczyły w rozgrywkach sportowych. Rywalizowała klasa VI z resztę szkoły.

 

 

 Współzawodnictwo obejmowało 4 gry zespołowe: mini siatkówka, badminton, halowa piłka nożna, unihokej. 

 

 

Za każde zwycięstwo w danej dyscyplinie drużyna otrzymywała punkty. Szóstoklasiści okazali się niepokonani, nie dali szans w żadnej konkurencji swoim rywalom. Serdecznie im gratulujemy. 

  

XXXVI TURNIEJ

 BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM

 

            W dniach  od 04 - 22.03.2013 r. w naszej szkole odbył się Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego. Brali w nim udział uczniowie klas IV – VI.  W pierwszym etapie dzieci pisały testy składające się z 25 pytań dotyczących wiedzy z zakresu przepisów ruchu drogowego.  Do drugiego etapu – egzaminu praktycznego – przeszli uczniowie, którzy otrzymali największą ilość punktów z testów.

            Drugi etap przeprowadzony został na sali gimnastycznej i polegał na pokonaniu rowerem toru przeszkód składającego się m.in. ze slalomu, tarki, równoważni, ósemki, tunelu.

 

 

Po zsumowaniu punktów z testu oraz egzaminu praktycznego do eliminacji gminnych zostali zakwalifikowani: Monastyrski Paweł – kl. VI, Szczerba Julia – kl. V,  Zalewska Ewelina – kl. VI,  Chlewicki Mateusz – kl. VI oraz uczniowie klasy IV: Wojtanowski Daniel, Kuczyński Adrian, Woźniak Paweł i Panecki Michał.

            Uczniowi ci reprezentowali naszą szkołę na turnieju gminnym.

 

KONKURS PIOSENKI NIEMIECKIEJ

  

             W piątek, 22 marca 2013r. w naszej szkole odbył się już po raz szósty Konkurs Piosenki Niemieckiej. Wzięło w nim udział 38 uczniów z klas I-VI, którzy zaprezentowali utwory o różnej tematyce  i o różnym stopniu trudności.

 

 

 

             Nasi artyści wykonali je w sposób profesjonalny, popisując się dobrą znajomością tekstu, melodii  i tańca. Komisja  miała naprawdę trudny orzech do zgryzienia. Po dłuższej naradzie postanowiła wyróżnić: 

Wiktorię Piekarską i Bartosza Kowalika z kl. I 

Juliannę Iwańską i Małgorzatę Banaszczak 

 oraz Julię Różańską i Bartosza Olejnika z kl. II 

Julię Jarosz z kl. IV. 

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do wzięcia udziału w następnym konkursie piosenki niemieckiej. 

  

PRZECIWKO UZALEŻNIENIOM

 

         26 marca w naszej szkole odbyła się prelekcja skierowana do uczniów klas IV – VI pt. „Środki psychotropowe” przygotowana przez przedstawicieli policji i Straży Miejskiej z Gościna. 

 

 

Celem spotkania było uświadomienie dzieciom zagrożenia związanego z zażywaniem substancji, które bezpośrednio wpływają na funkcje mózgu, uzależniają człowieka i w dużym stopniu szkodzą  jego zdrowiu psychicznemu oraz fizycznemu. Prowadząca spotkanie, pani Magdalena Andziak z Komendy Powiatowej Policji w Kołobrzegu, w konkretny i obrazowy sposób przedstawiła całą gamę niebezpieczeństw, jakie niesie za sobą przyjmowanie substancji psychotropowych. Pokazała również dzieciom zdjęcia  młodych osób wyniszczonych przez narkotyki oraz opowiedziała o tragicznych wypadkach, do których doprowadzili ludzie pod wpływem środków odurzających.

 

 

Prezentacja była bardzo sugestywna i na pewno stała się doskonałą przestrogą.

         Na zakończenie dzieci mogły zadawać pytania naszemu gościowi.

  

XXXVI GMINNY TURNIEJ

 BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM

 

            W dniu 27.03.2013 r. w Szkole Podstawowej w Gościnie, w obecności przedstawicieli komendy policji, nauczycieli oraz przedstawiciela U.M. Gościno, odbył się Gminny Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego. Brali w nim udział uczniowie klas IV – VI.

 

 

 

W pierwszym etapie dzieci pisały test zawierający 25 pytań.

 

 

 

W drugim pokonywały  na rowerze tor przeszkód składający się m.in. z tzw. łezki, tarki, równoważni, ósemki, tunelu itd.

            Po zsumowaniu punktów z testu oraz egzaminu praktycznego do eliminacji powiatowych zostali zakwalifikowani uczniowie z Robunia i to oni będą reprezentowali naszą gminę w Kołobrzegu. Są to: Szczerba Julia z kl. V, Wojtanowski Daniel z kl. IV, Woźniak Paweł z kl. IV oraz Monastyrski Paweł – kl. VI. Po zakończonej rywalizacji wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe oraz puchary dla szkół, które wręczył pan Korycki.

  

SPRAWDZIAN

SZÓSTOKLASISTÓW

  

            Nasi szóstoklasiści, podobnie jak ich rówieśnicy w całym kraju,  przystąpili 4 kwietnia br. do sprawdzianu podsumowującego wiedzę i umiejętności ucznia kończącego szkołę podstawową. Sprawdzian jest egzaminem zewnętrznym – za przygotowanie i sprawdzenie  testów dla naszych uczniów odpowiedzialna była CKE w Poznaniu. 

            Sprawdzian odbył się w szkolnej sali gimnastycznej, większa przestrzeń gwarantowała uczniom samodzielną pracę. Nad jego prawidłowym przebiegiem czuwał szkolny zespół egzaminacyjny – Dyrektor Szkoły Paweł Pawlak, p. Elżbieta Maślana, p. Anna Drzewiec oraz p. Zofia Tchoryk.

  

  

            Obowiązujące na sprawdzianie procedury były znane zdającym, ponieważ w podobnych warunkach dzieci pisały sprawdzian próbny w styczniu. Mimo pewnego obycia nasi szóstoklasiści wydawali się dość przejęci i zestresowani swoim pierwszym ważnym egzaminem w życiu.

 

  

            Po sprawdzianie atmosfera szybko się rozluźniła i dzieci chętnie dzieliły się swoimi wrażeniami. Głosy w ocenie stopnia trudności były podzielone. Na oficjalne wyniki sprawdzianu musimy poczekać do maja.

  

DYSKOTEKA SZKOLNA

 

              W pierwszy piątek kwietnia członkowie SU zorganizowali dyskotekę szkolną dla klas IV – VI.

 

  

Byli odpowiedzialni za przygotowanie holu, na którym odbywała się zabawa , dobór muzyki oraz obsługę techniczną, którą zajął się DJ Marcin. Dyskoteka była udana, uczniowie  wspaniale  bawili się przy swoich ulubionych hitach. 

 

  

Przed odwozem do domu posprzątali  hol, zostawiając szkołę przygotowaną do poniedziałkowych zajęć. Wszyscy uczestnicy wrócili do domów w radosnym nastroju. 

  

SPOTKANIE Z DZIESIĄTĄ MUZĄ

  

             17 kwietnia 31 uczniów klas IV – VI uczestniczyło w wyjeździe do MULTIKINA do Koszalina. Dzieci mogły obejrzeć animowaną komedię w technologii 3D pt. „Krudowie”. Bajka nie była tylko rozrywką, ponieważ niosła ważne przesłanie. Od bohaterów, rodziny jaskiniowców i ich przyjaciela, dowiedzieliśmy się, że życie bez bliskich, miłości, a przede wszystkim odwagi i otwartości na zmiany nie jest wiele warte. Dużym atutem filmu były również błyskotliwe, zabawne dialogi oraz przepiękna animacja.

            „Kurdowie” to bajka godna polecenia dla całej rodziny.

  

  

 

XXXVI POWIATOWY TURNIEJ 

BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM

  

                   Dnia 19 kwietnia 2013 roku w Zespole Szkół w Ustroniu Morskim odbył się XXXVI Powiatowy Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, którego organizatorem była Policja, Zachodniopomorski Ośrodek Ruchu Drogowego i Zespół Szkół z Ustronia Morskiego.

  

  

Podczas turnieju uczestnicy rozwiązywali testy z zakresu wiedzy o ruchu drogowym, a także sprawdzali swoje umiejętności w konkurencjach sprawnościowych na torze przeszkód, miasteczku ruchu drogowego i udzielaniu pierwszej pomocy. Po zakończeniu zaciętej rywalizacji i podliczeniu zdobytych prze poszczególne drużyny punktów okazało się, że uczniowie z naszej szkoły zajęli 7 miejsce na 9 drużyn ze szkół podstawowych biorących udział w zawodach. Na zakończenie imprezy wręczone zostały atrakcyjne nagrody dla zwycięzców oraz medale dla wszystkich uczestników. Niespodzianką była nagroda specjalna dla najmłodszego uczestnika zawodów, którym okazał się uczeń naszej szkoły Daniel Wojtanowski. Otrzymał on dodatkowo wielki puchar oraz praktyczne nagrody rzeczowe. 

  

SPRZĄTANIE ŚWIATA

  

                Już od kilku lat uczniowie naszej szkoły obchodzą DZIEŃ ZIEMI, porządkując Robuń, swoje miejscowości oraz pobocza dróg prowadzących do nich. W tym roku sprzątaliśmy 19 kwietnia. Każdy uczeń i nauczyciel został wyposażony w gumowe rękawiczki oraz worki na śmieci. Dodatkowo otrzymaliśmy również od organizatorów akcji po słodkiej bułce, wafelku i butelce wody mineralnej. Następnie zgodnie ze wcześniejszymi ustaleniami  poszczególne grupy uczniów pod opieką nauczyciela wyruszyły do pracy.

 

  

Niestety, mieliśmy co zbierać,  nasze worki szybko wypełniały się plastikowymi  oraz szklanymi butelkami, foliowymi opakowaniami, puszkami. Nierzadko znajdowaliśmy też worki pełne odpadów pochodzących z gospodarstw domowych. Często rodzaj nieczystości wskazywał na to, że śmiecili raczej dorośli.

  

  

            Życzylibyśmy sobie większej troski o nasze otoczenie i mamy nadzieję, że takie akcje kiedyś staną się niepotrzebne. 

            Chcielibyśmy podziękować również funkcjonariuszom Straży Miejskie z Gościna, którzy przyłączyli się do nas i razem z nami dzielnie sprzątali. 

 

UCZNIOWIE KLAS MŁODSZYCH 
NA DZIKIM ZACHODZIE

 

              W środę 24 kwietnia 2013r. o godzinie 8:30 uczniowie klas 0-III wyjechali na farmę „Dziki Zachód” do Kołobrzegu. Zabawy pod hasłem „My i dzieciaki kochamy zwierzaki !!!” prowadziła miłośniczka zwierząt, hipoterapeuta i instruktor jazdy konnej – pani Aldona Zielińska z załogą. Zaraz po naszym przyjeździe zabrała wszystkich do namiotu Wodza Wszystkosiedaja, gdzie podzieliła dzieci na dwie grupy. 

 

 

Po krótkim zapoznaniu z programem imprezy starsi uczniowie zaczęli zabawę od jazdy na koniu, natomiast młodsi na kucyku.

 

 

Oprócz jazdy konnej w programie znalazło się: karmienie i czesanie kucyków, przejażdżka bryczką konną oraz  quadem, nauka strzelania z łuku do tarczy, gra na indiańskich instrumentach i wiele innych zabaw w otoczeniu królików, kotków i owiec.

 

 

 Ponadto dzieci uzyskały informacje o życiu na farmie, karmieniu zwierząt i opiece nad nimi. Po zabawach, zwiedzeniu farmy i poznaniu zwierząt wszyscy udali się na kiełbaskę z grilla.

 

 

Na zakończenie pobytu na „Dzikim Zachodzie” ponownie dzieci spotkały się w namiocie wielkiego wodza, gdzie obejrzały pokaz umiejętności lamy oraz dostały skromny upominek na pożegnanie. Po podziękowaniu gospodarzom za mile i atrakcyjnie spędzony czas uczniowie wrócili do szkoły. 

 

„PTAKI, PTASZKI I PTASZĘTA POLNE”

 


 

                   W tym roku szkolne eliminacje Turnieju Recytatorskiego „Ptaki, Ptaszki i Ptaszęta Polne” odbyły się w dwóch turach. 22 kwietnia do konkursu przystąpili uczniowie klas I – III, czyli „Ptaszeta”. W tej kategorii wiekowej dzieci musiały przygotować jeden utwór – wiersz lub prozę. Jury przesłuchało 22 uczestników. Nagrodzeni zostali:  

 

KL. I

  1. Szymon Pleciak
  2. Więcławska Weronika
  3. Kaczocha Cyprian 

Dodatkowo wyróżniono: Paweł Harasimowicz, Bartosz Kowalik, Kinga Hrycyk

 

KL. II

  1. Julianna Iwańska
  2. Julia Różańska
  3. Bartosz Olejnik

Dodatkowo wyróżniono: Małgorzata Banaszczak

 

KL. III

  1. Laura Barczewska

Dodatkowo wyróżniono: Aleksandra Rzewucka, Anna Chałas, Julia Jasińska

 

 

                   Starsi uczniowie, kategoria „Ptaszki”, do konkursu przystąpili 30 kwietnia. Zgodnie z regulaminem prezentowali dwa utwory. Wszystkie uczestniczki, turniej zdominowały dziewczęta, recytowały wiersze.

 

Laureatkami eliminacji szkolnych zostały:

  1. Dominika Masalska kl. V
  2. Julia Jarosz kl. IV
  3. Joanna Nowicka kl. VI

Wyróżniono: Dominikę Otocką i Martę Gudalewicz z kl. V

 

 

  

UCZYMY SIĘ ZAPOBIEGAĆ POŻAROM

 

            Szkolne eliminacje XXXVI Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” w tym roku w Robuniu odbyły się 5 kwietnia. Wzięło w nich udział 13 uczniów z kl. IV-VI. 

 

 

            Do eliminacjach gminnych zakwalifikowały się uczennice: Joanna Nowicka kl. VI, Ewelina Zalewska kl. VI, Oliwia Iwanejko kl. VI, Dominika Masalska kl. V, Martyna Garbalska kl. V.  Uczennice te 9 kwietnia 2013 r. przystąpiły do eliminacji gminnych, które odbyły się w Urzędzie Miasta w Gościnie.

 

 

W grupie szkół podstawowych wzięły w nich udział reprezentacje szkół z Gościna i Robunia. Uczestnicy eliminacji gminnych mieli do rozwiązania test składający się z 30 pytań. Poziom wiedzy uczestników turnieju był wyrównany, co potwierdziły wyniki poszczególnych uczniów. Ostatecznie trzy czołowe miejsca zajęły uczennice ze Szkoły Podstawowej w Robuniu: Joanna Nowicka, Dominika Masalska oraz Ewelina Zalewska. Dziewczynki te reprezentował Gminę Gościno podczas eliminacji powiatowych. Wszyscy uczestnicy eliminacji gminnych otrzymali atrakcyjne upominki, które wręczył pan Bogusław Korycki.

              W dniu 13 kwietnia 2013 roku, w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Kołobrzegu odbyły się powiatowe eliminacje OTWP. Organizatorem eliminacji był Odział Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Kołobrzegu oraz Komenda Powiatowa PSP w Kołobrzegu. Do rywalizacji przystąpiło 47 zawodników, którzy uzyskali najwyższe wyniki podczas eliminacji gminnych. Uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe - 17 uczniów, gimnazjalne - 21 uczniów oraz szkoły ponadgimnazjalne - 9 uczniów.  W kategorii szkól podstawowych udział wzięły dwie uczennice ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Robuniu: Joanna Nowicka i Ewelina Zalewska.
              W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła Ewelina Zalewska, która 27 kwietnia w eliminacjach wojewódzkich reprezentowała powiat kołobrzeski.

 

„SPRACHDOKTOR 2013” 

W poniedziałek,  29.04. 2013r., odbył się w naszej szkole konkurs wiedzy z języka niemieckiego pn.: „Sprachdoktor  2013”.

 

 

Brało w nim udział 25 uczniów z klas IV – VI. Konkurs przeprowadzony został w formie testu z zadaniami zamkniętymi w 3 kategoriach: klasy IV, V i VI. Uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności językowe, które zdobyli na lekcjach języka niemieckiego.

 

 

Wyniki konkursu:

klasa IV:

I miejsce    - Paweł Woźniak

II miejsce   - Aleksandra Drzewiec

III miejsce  - Patrycja Sudyk

 

klasa V:

I miejsce    - Karol Polan

II miejsce   - Dominika Masalska

III miejsce  - Dominika Otocka i Klaudia Więcławska

 

klasa VI:

I miejsce   - Joanna Nowicka

II miejsce  - Paweł Figurski

III miejsce - Oliwia Iwanejko

  

OBCHODY DNIA ZIEMI

            30 kwietnia w ramach obchodów Dnia Ziemi w naszej szkole obejrzeliśmy przedstawienie, którego celem było zwrócenie uwagi  na zagrożenia, jakie niesie naruszenie równowagi między człowiekiem a środowiskiem, w którym żyje.

 

 

Uczniowie klasy V wspólnie z dziećmi z zerówki przenieśli nas do baśniowej krainy, w której skrzaty oraz duszki stały na straży czystości lasu.

 

 

Bohaterowie przedstawienia, przeciętna rodzina, zawstydzeni przez fantastycznych mieszkańców lasu zrozumieli, że nie wolno śmiecić, hałasować na łonie natury. Zaniechali też umycia samochodu w rzece. Zrozumieli, iż piękno otaczającej nas przyrody jest bezcennym darem. Choć przedstawienie niosło poważne przesłanie, przygotowane było w lekkiej i wesołej formie.

 

 

            Pozostaje nam mieć nadzieję, że uczniom ze szkoły z Robunia nie będą musiały podpowiadać duszki i skrzaty, jak należy dbać o środowisko i  przede wszystkim nie szkodzić. 

 

 

DZIECI JUŻ TO WIEDZĄ...

 

            Dnia 10 maja 2013r. w naszej szkole odbyły się dwugodzinne zajęcia warsztatowe na temat NOWEGO SYSTEMU GOSPODAROWANIA ODPADAMI KOMUNALNYMI W GMINIE GOŚCINO skierowane do uczniów klas I – VI.

 

 

            Podczas zajęć dzieci nie tylko dowiedziały się, jak należy segregować śmieci i dlaczego  powinniśmy to robić, ale również jak można zapobiegać ich powstawaniu. Miały okazję w praktyczny sposób wykorzystać zdobyte informacje.

 

 

Chętnie angażowały się w pracę w grupach czy stawały do segregowania odpadów na czas.

Teraz ich zadaniem będzie rozpowszechnianie tej wiedzy wśród dorosłych.

 

SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI 
STRAŻY MIEJSKIEJ W GOŚCINIE

 

            W dniu 15 maja 2013 r. w ramach zajęć z wychowania komunikacyjnego odbyło się spotkanie uczniów klasy IV z przedstawicielami Straży Miejskiej z Gościna.

 

 

Miało ono na celu pomoc w przygotowaniu dzieci do egzaminu na kartę rowerową. W trakcie prelekcji dzieci wzbogaciły wiedzę teoretyczną w zakresie przepisów ruchu drogowego obowiązujących pieszych i rowerzystów oraz umiejętności udzielenia pomocy przedmedycznej.  

 

 

Prowadzący spotkanie podkreślili fakt, iż nieodzownym do uzyskania pierwszego "prawa jazdy" jest umiejętność bezpiecznego kierowania rowerem, a więc jazda połączona z obserwacją odbywającego się wokół ruchu pojazdów i pieszych, czytelne sygnalizowanie zamiaru wykonywania manewrów, jak również bezpieczne zatrzymanie bez zagrażania bezpieczeństwu innych. Na zakończenie uczniowie otrzymali kodeksy ruchu drogowego dla dzieci.

 

DNI UNII EUROPEJSKIEJ W NASZEJ SZKOLE

            W maju kraje europejskie obchodzą dwa ważne święta: 5 maja – Dzień Europy oraz 9 maja – Dzień Unii Europejskiej i dlatego w naszej szkole w tych dniach odbył się Tydzień Europejski. Jego celem było przede wszystkim pogłębianie wiedzy o Unii Europejskiej oraz zainteresowanie uczniów tradycjami i kulturą krajów należących do niej.

Uczniowie z klas młodszych z podstawowymi wiadomościami o Unii byli  zapoznawani  podczas zajęć lekcyjnych.

Dodatkowo przygotowali: flagi Unii, flagi państw należących do Unii oraz maskotkę Unii – Syriusza.

 

 

Uczniowie z klas starszych poszerzali swoją wiedzę o tematy związane z tradycją i kulturą państw należących do Unii. Podczas spotkań w bibliotece szkolnej pracując w grupach wzięli udział w quizie tematycznym.

Uczniowie mieli za zadanie odpowiedzieć na pytania w jak najkrótszym czasie korzystając z zasobów biblioteki.

Na zakończenie Tygodnia Europejskiego chętni uczniowie z klas V i VI wzięli udział w konkursie „Wiedzy o Unii Europejskiej”. 

 

  

 

Najobszerniejszą wiedzą o unii wykazał się: Paweł Figurski  z kl. VI,  który już po raz trzeci zdobył I miejsce następnie Martyna Iwanejko  z kl. VI, która zdobyła