Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Robuniu

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Robuniu

78-120 Gościno, Robuń 5

Tel: (94) 354-09-35

PROJEKT ENERGA


ENERGA dla szkół

     

              Uczniowie szkół podstawowych z terenu Gminy Gościno podnoszą swoją wiedzę na temat odnawialnych źródeł energii. Energia wiatrowa na trwałe wpisała się w krajobraz naszego terenu, dlatego celem naszej współpracy z ENERGĄ jest zwiększenie poziomu świadomości na temat odnawialnych źródeł energii i problemów energetycznych, z jakimi borykamy się w dzisiejszych czasach. Jest to szczególnie ważne w kontekście zachodzących obecnie w Polsce i całej Unii Europejskiej przemian gospodarczych. Nasza edukacja staje się również miłą zabawą poprzez zaplanowane konkursy z nagrodami, których sponsorem jest ENERGA.


Zaplanowane konkursy to:

  1. Test wiedzowy dla klas IV – VI
  2. Konkurs plastyczny „Zalety OZE” dla klas I – III oraz IV – VI
  3. Konkurs na „Wiatrakowe imię”

                                                                                               

Konkursy zostały poprzedzone cyklem zajęć, obejmujących tematykę:

  1. „Zielona energia czyli OZE
  2. Charakterystyka OZE.
  3. Wykorzystanie OZE w gospodarce człowieka.
  4. Porównanie konwencjonalnej produkcji energii z OZE.
  5. Wpływ OZE na środowisko naturalne.
  6. Wpływ działalności człowieka na globalne ocieplenie.

Zainteresowani uczniowie prezentowali swoje wiadomości, przygotowali gazetki tematyczne. Termin zakończenia projektu, podsumowanie działań oraz rozstrzygnięcie konkursów nastąpi 4 czerwca 2014 r.


http://media.energa.pl/pl/aggregated/148



 

WIADOMOŚCI

 

Burmistrz Gościna Marian Sieradzki o odnawialnych zródłach energii.

05.06.2014

 

 

W ramach projektu Wiatrakowe imiona pod patronatem ENERGA został przeprowadzony wywiad z burmistrzem  Gościna panem mgr inż. Marianem Sieradzkim na temat  odnawialnych źródeł energii OZE.

 

U:  Kto był pomysłodawcą powstania farm wiatrakowych?

 

B: Pomysł powstania farm wiatrakowych sięga roku ok. 2000. Jako pierwsza zgłosiła się do nas niemiecka firma Ener Trac i zaproponowała budowę na terenie Gminy Gościno  kilkudziesięciu wiatraków. Wówczas zostało opracowane studium wykonalności projektów, czyli na mapie Gminy zostały naniesione obszary ,                                   w których miały powstać wiatraki . Wyznaczono 13 miejsc , na których terenie miało być wybudowanych 60 wiatraków. I to był początek.  Po prostu zgłosiła się firma ,która chciała w to zainwestować. 


U:Skąd sprowadzane są materiały do budowy wiatraków i kto je refunduje? 


B: Jeżeli chodzi o budowę siłowni wiatrowych, to budują je firmy prywatne, płacą za nie i stawiają. Największym producentem w Europie jest duńska firma FesTas. Część naszych  wiatraków (chodzi tu o podstawę ,czyli rurę)  produkowanych jest w Polsce, m. in. w Stoczni Szczecińskiej. Natomiast śmigła wytwarzane są                    w Goleniowie. Niektóre firmy produkujące części siłowni wiatrowych mają dofinansowanie z Unii Europejskiej ,ale nie wszystkie.


U:Jaki jest koszt budowy jednego wiatraka? 

B: Ciężko jest podać precyzyjne koszty , ponieważ wszystkie firmy te koszty mają utajnione , natomiast mówi się  szacunkowo, że koszt budowy wiatraka, to jest                 2 mln euro. Obecnie, na terenie naszej gminy, znajdują sie wiatraki o sile 2MW. Mają powstać 3 nowe wiatraki o bardzo dużej sile - aż 5 MW, a koszt ich budowy jest troszeczkę wyższy, ok. 5 mln euro.


U:A gdzie miały by się znajdować te 5 MW wiatraki? 


B: W rejonie między Ramlewem a Słowenkowem.


U:Ile czasu zajmuje ich budowa i wszystkie formalności z nimi związane? 


B: Od rozpoczęcia ,czyli decyzji środowiskowej, aż do postawienia farmy wiatrowej jest minimum 2 lata  lub nawet dłużej.


U:Czy wiatraki wymagają konserwacji i na czym ona polega? 


B:Tak ,tak wymagają konserwacji ,dlatego już na etapie ich budowy, firmy pilnują, aby był dobry dojazd do wiatraków, przynajmniej kilkadziesiąt m2 ,ponieważ  do konserwacji potrzebne są olbrzymie dźwigi. Do podstaw konserwacji należą:

*przeglądy okresowe 

* przeglądy instalacji wewnętrznej 

* przeglądy zewnętrzne tj. malowanie, mycie 

* przeglądy śmigieł , turbiny. Wszystko, co się dziej z wiatrakami, jest monitorowane na bieżąco. W najważniejszych miejscach zainstalowane są kamery. 


U:A co z polami ,które znajdują się wokół wiatraków? 


B:Samym uprawom to nie przeszkadza. Jedyną niedogodnością są drogi dojazdowe. 


U:Kto jest właścicielem farm wiatrowych na terenie naszej gminy? 


B:Na terenie naszej gminy właścicielami są dwie firmy: jedna to jest szczecińska a druga francuska.

 

U:To znaczy ,że ostatecznie propozycja od niemieckiej firmy została odrzucona? 


B:Ta firma Ener Trac  sporządziła  studium wykonalności budowy wiatraków, zrezygnowała , odsprzedała ten projekt dla szczecińskiej firmy . Ta firma dokończyła projekt i sprzedała go francuskiej firmie. 


U:Jakie korzyści przynoszą farmy wiatrowe naszej gminie? 


B:Bardzo duże. Dostajemy duże podatki, w granicach ok. 4 mln zł. 


U:Ile lat można korzystać z jednego wiatraka i w czyim zakresie będzie ich rozebranie? 


B:Umowy na dzierżawę gruntów są zawarte na 25 lat, ale istnieje możliwość ich przedłużenia. Ja osobiście nie wierzę ,że za 25 lat ktoś je rozbierze, bo budowle stalowe śmiało wytrzymują 100 lat,  w związku z tym uważam ,że te umowy będą kilkakrotnie przedłużane. Firma, która je wybudowała, jest zobowiązana je rozebrać. Sądzę, że jeszcze długo będziemy korzystać z farm wiatrowych. Jest to bardzo ekologiczna energia, z tym że wymieniane będą turbiny czy śmigła.


U: Co Pan sądzi o szkodliwości wiatraków pod kątem emigrujących ptaków?


B: ja nie wierze w to, że ptak uderzy w śmigło. Jeżeli tak by było, to już dawno, zmieniono by konstrukcję wiatraków. Dziś, jest bardzo dużo linii wysokiego napięcia, ptak może w nie uderzyć. Ptaki, tak samo jak ludzie, są narażone na wszelakie niebezpieczeństwa. Najwięcej szkody dla ptaków wywołują ekrany akustyczne przy drogach. Ptak rozpędza się i uderza w nie, bo ekran jest przezroczysty jak szyba. Uważam, że tego zagrożenie dla ptaków nie ma. Myślę, że największym zagrożeniem, nie rozpoznanym do końca, jest oddziaływanie elektromagnetyczne. Tak jak z telefonii komórkowej, już wiadomo mniej więcej, jakie natężenia są szkodliwe dla ludzi. Do dziś toczy się dyskusja, czy telefon komórkowy jest szkodliwy dla ludzi. Nikt jeszcze tego odważnie nie powie. A jednak używamy ich na co dzień i nikt o tym nie mówi. Jeżeli chodzi o szkodliwość wiatraków, to bardziej bałbym się mikrofalówki. Chętnie mówimy  o szkodliwości wiatraków, a nie mówimy o tym, co mamy w domu.


U:A co Pan sądzi o zmianie krajobrazu przez wiatraki?


B: To jest kwestia gustu. Niektórym podobają się świecące światła wiatraków a niektórym już nie.


U:Z jakiego powodu odległość między wiatrakami a terenami zamieszkałymi jest taka mała?


B: Kiedy zaczęliśmy budować wiatraki, ta odległość, według prawa była mniejsza.

Zgłosił się do nas Pan, który wyraził chęć wybudowy farm wiatrakowych, na jego gruncie. Dziś trwa dyskusja, jaka to powinna być odległość. Każdy, kto chce budować je na swoim gruncie, musi spełnić jeden warunek, mianowicie hałas dobiegający do najbliższego budynku, po godzinie 19.00 nie powinien przekraczać 42 decybeli. Jeżeli ten warunek spełni, starosta musi wydać pozwolenie na budowę.

Ten warunek został spełniony, dlatego właśnie odległość wiatraków od domów jest taka a nie inna.


U:Czy planuje się w naszej gminie inne projekty OZE? 


B:Tak. Dwa parki fotowoltaiczne. W okolicach tak zwanej elektrowni i na końcu ul. Kolejowej. 


U:W jaki sposób gmina zachęca do korzystania z OZE? 


B:Na razie nie mamy żadnych programów zachęcających do korzystania z OZE. Mieliśmy kilka spotkań z mieszkańcami odnośnie paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych. Dziś można zakładać właśnie takie kolektory i baterie, gdzie 50 % poniesionych kosztów jest refundowane . Wracając do spotkań, mieszkańcy nie byli zainteresowani , nie składali wniosków. 


U:Jaka jest rola Unie Europejskiej we wszystkich projektach OZE? 


B:Bardzo duża. Unia propaguje, szkoli ,ale też i wspomaga finansowo. Wszystkie kierunki OZE są zainspirowane  z państw zachodnich. 


U: A czy byłaby możliwość założenia energii wodnej np. na Parsęcie?

 

B:Tak, byłaby taka możliwość. Ja nawet kiedyś  wyraziłem zgodę na budowę takiej farmy, ale wędkarze ją oprotestowali, w skutek czego, wojewoda uchylił decyzję i nie doszło do jej budowy. Choć, najszybciej doszłoby do budowy małej elektrowni za Kościołem, tam gdzie był młyn. Jest tam bardzo ładny strumień wody, ok. 2 m ,ale jest to w prywatnych rękach i osoba prywatna musiałby wydać zgodę. 


U:Bardzo dziękujemy za poświęcony nam czas i udzielenie odpowiedzi na nurtujące nas pytania.


B:Ja również dziękuję. 


U:Dowidzenia.


B:Dowidzenia. 

 

                                                                       Kaja Araszewska

                                                                       Dominika Plata

                                                                       Justyna Szymborska



Podsumowanie projektu WIATRAKOWE IMIONA


09.06.2014




 

              Konkurs pt .„WIATRAKOWE IMIONA” rozstrzygnięty! Główny sponsor projektu – Energa – jest fundatorem nagród dla uczniów ze szkół podstawowych z terenu Gminy Gościno.

              Wśród „Wiatrakowych imion” największą popularność zyskały imiona:

 

-      Ambroży,

 

-      Antoni,

 

-      Avatar,

 

-       Andrzej,

 

-      Adam,

 

-      Aleksander,

 

-      Ariel,

 

-      Amadeusz,

 

-      Arkadiusz,

 

-      Aksel.

 

              Poza indywidualnymi nagrodami dzieci, nagrodą dla wszystkich uczestników jest wzbogacenie bazy szkolnej w sprzęt telewizyjny.

 

              W konkursie wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii zmagania odbywały się  na poziomie poszczególnych klas  IV – VI. W I etapie wystartowało 120 uczniów.  W finałach udział wzięło 42 uczniów.

 


Laureaci  KONKURSU WIEDZOWEGO, to:


 

 

SP Gościno

SP Robuń

klasa

LP.

Nazwisko i imię

Nazwisko i imię

IV

1

Jachimowicz Wiktor

Chałas Anna

2

Adamczyk Martyna

Sienkiewicz Klaudia

3

Buczyk Julia

Jasińska Julia

 

V

1

Adamczak Mateusz

Woźniak Paweł

2

Odymała Oliwia

Kuczyńska weronika

3

Milas Wiktoria

Panecki Michał

4

Kostecka Dominika

 

 

VI

1

Hines Nordine

Polan Karol

2

Plata Dominika

Szczerba Julia

3

Pietrasik Maria

Bober Szymon

4

Słoboda Katarzyna

 

 

Konkurs plastyczny był wielkim wyzwaniem dla młodych artystów. Celem konkursu było poznanie i rozpowszechnienie wśród dzieci korzyści z odnawialnych źródeł energii.

 


            Komisja konkursowa pod przewodnictwem pani Bogusławy Lebowskiej oceniała prace pod kątem właściwego ujęcia tematu, pokazania korzyści z OZE, kompozycji pracy, kolorystyki i walorów estetycznych.  Spośród 170 prac plastycznych   jury nagrodziło 18 i przyznała 7 wyróżnień. Lista laureatów konkursu przedstawia się następująco:

Lp.

Miejsce

Nazwisko i imię

Klasa

1

I

Kot Zuzanna

I a

2

Bieńko Jagoda

III b

3

Wilk Julia

III b

4

Linkiewicz Martyna

VI b

5

Hines Nordine

VI b

1

II

Bogdan Joanna

I a

2

Kantek Maria

I a

3

Osiadacz Aleksandra

IV a

4

Piasecka Aleksandra

IV b

5

Plata Dominika

VI b

6

Araszewska Kaja

VI b

1

III

Cyrklewicz Maria

I a

2

Gierasimow Zuzanna

I a

3

Wach Alicja

III b

4

Felińska Roksana

III b

5

Wojda Martyna

V b

6

Grzesiak Martyna

V b

7

Jarosz Julia

V  SP Robuń

Wyróżnienia zdobyli:

Lp.

Nazwisko i imię

Klasa

1

Skrzypczak Bartek

I a

2

Stasiewicz Julia

I a

3

Kita Martyna

IV a

4

Słoboda Aleksandra

IV a

5

Kostecka Dominika

V b

6

Daśko Maciej

VI b

7

Grzelak Tamara

V a

             Cenne indywidualne nagrody oraz wyróżnienia wraz z dyplomami zostały przekazane uczniom na wspólnym spotkaniu w ZS w Gościnie – Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi.


Do góry