Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Robuniu

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Robuniu

78-120 Gościno, Robuń 5

Tel: (94) 354-09-35

CZERWIEC

CZERWIEC  2015

      

  

Szkoła  Podstawowa  im.  Marii  Konopnickiej  w  Robuniu

 

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015

 

            Zakończenie roku szkolnego w Szkole Podstawowej w Robuniu to dwie uroczystości.

O godzinie 8.30 rozpoczął się apel dla dzieci z klas młodszych. Żegnający się z pierwszym etapem nauczania i swoim wychowawcą trzecioklasiści, wystąpili z programem artystycznym.

 

 

 

Po czym otrzymali świadectwa i pamiątkowe dyplomy. Nagrodzono również uczniów wyróżniających się w nauce i tych ze 100% frekwencją.

 

 

 

Dodatkowo Pan Dyrektor  wręczył pisemne podziękowania rodzicom wspierającym działania szkoły.  Po uroczystości dzieci wraz ze swoimi wychowawcami udały się do sal lekcyjnych na mniej oficjalne spotkanie.

 

 

 

            Następnie o godzinie 10.30 rozpoczął się apel dla uczniów klas IV – VI i jego przebieg był związany z pożegnaniem szóstoklasistów. Obejrzeliśmy ich występ oraz część artystyczną przygotowaną przez dzieci z klasy piątej. 

 

 

 

Dalsza część uroczystości toczyła się podobnie jak apel dla uczniów klas młodszych. Zostały  rozdane świadectwa  absolwentom. Wszystkim uczniom wzorowym i wyróżniającym się w nauce wręczono dyplomy a także nagrody od szkoły, Rady Rodziców oraz Rady Miasta Gościno.

 

 

 

 Nagrodzono  przewodniczącą, sekretarza i skarbnika Samorządu Uczniowskiego.  Pan Dyrektor podziękował rodzicom. Uroczystość zakończyła wzruszająca ceremonia „odcięcia” absolwentów od szkoły

 

 

 

 i przekazanie przez ich przedstawicieli wyjątkowego prezentu - portretu patronki Marii Konopnickiej, wykonanego przez Julię Jarosz.

 

 

 

Nie zabrakło również czasu na spotkanie uczniów z wychowawcami w klasach.

 

,,Z WIZYTĄ U BRACI MNIEJSZYCH”

 

              22.06.2015 r. uczniowie z klas I-III wraz z wychowawcami odwiedzili schronisko dla zwierząt „Fallada” w Charzynie.

 

 

Warunki, w jakich przebywały stare, schorowane i porzucone zwierzęta wzbudziły zachwyt dzieci - własne pomieszczenia, czyste legowiska i  troskliwa opieka. Zadbane, bezpieczne i spokojne konie oraz psy  pozwalały się głaskać i karmić.

 

 

Radosne piski dzieci  przeplatały się z westchnieniami pełnymi wzruszenia. Z wielką radością obdarowały zwierzęta prezentami, które ze sobą przywiozły – legowiskami, mnóstwem karmy, a nawet marchewkami.

 

 

Wszyscy zgodnie stwierdzili, że wycieczka była niezwykle udana i pouczająca.

 

 

SZKOLNY FESTYN 

 

            W sobotę 13 czerwca na terenie naszej szkoły odbył się Festyn Rodzinny. W tym roku spotkaliśmy się pod hasłem "Jest radośnie i wesoło, gdy się wszyscy bawią wkoło!”.  Na szczęście dopisała nam pogoda, a zaplanowane atrakcje sprawiły, że nie można było się nudzić. Tradycyjnie impreza rozpoczęła się od konkurencji rodzinnych, które były doskonałą okazją  do sprawdzenia siły, refleksu, zręczności, fantazji czy talentu plastycznego.

 

 

Wszystkie konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem i dostarczyły ich uczestnikom wiele frajdy. Naturalnie na zwycięzców poszczególnych potyczek czekały nagrody. 

            Oczywiście nie zabrakło  stałych atrakcji naszego festynu. Występy dzieci umilały przerwy między kolejnymi konkurencjami. Uczniowie zaśpiewali przygotowane pod opieką nauczycieli  piosenki i zaprezentowali imponujące umiejętności taneczne.

 

 

Mogliśmy podziwiać pokaz sztuk walki – taekwondo.

 

 

Na scenie pojawiła się także szkolna grupa teatralna „Niby na niby” ze spektaklem pt. „Brzydkie kaczątko”, nagrodzonym na tegorocznym Przeglądzie Małych Form Teatralnych „Marynki”.

 

 

            Mała gastronomia natomiast oferowała pyszną grochówkę, pieczoną kiełbasę oraz frytki. Rodzice uczniów upiekli pyszne ciasta, które można było nabyć na deser.

 

 

Dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa oraz stoisko, przy którym malowano twarze. Organizatorom imprezy udało się również przygotować niespodziankę dla najmłodszych. Dzieci w trakcie zabawy miały do dyspozycji ogromną dmuchaną zjeżdżalnię oraz statek piracki z kulkami.

 

Nasza społeczność bardzo chętnie i aktywnie przyłączyła się do imprezy, której celem była przed wszystkim dobra zabawa w gronie rodziny i przyjaciół. 

 

„NIBY NA NIBY” ZNOWU GRA

 

              Po dwuletniej przerwie nasz szkolny teatrzyk „Niby na Niby” wznowił działalność. Wszyscy członkowie grupy teatralnej są nowicjuszami z klas I, II i III.

 

 

Zespół teatralny przygotowywał przedstawienie p.t. „Brzydkie kaczątko”.  

              Cotygodniowe spotkania wymagały od młodych aktorów dużo pracy i pomysłowości. Wspólnie z opiekunkami p. Izabelą Jeżyna i p. Wiesławą Burda opracowywali oni układy choreograficzne, uczyli się interpretować tekst. Razem poszukiwali pomysłów jak w oryginalny sposób przedstawić  ruchem, gestem i mimiką trudne do odtworzenia sceny.

 

 

Pomimo , iż praca nie była łatwa, zespół potrafił się zaangażować i aktywnie brał udział w próbach spektaklu. Zwieńczeniem wysiłków był udział w IX Przeglądzie Małych Form Teatralnych ,,Marynki 2015” w Trzebiatowie.

 

 

Nasi mali aktorzy zajęli II miejsce w kategorii szkół podstawowych za wysoką kulturę słowa, udaną choreografię, taniec, śpiew i nastrój baśni.  

 

 

Zespół wystąpi również przed własną publicznością podczas Szkolnego  Festynu Rodzinnego,  gdzie oklaskiwać ich będą koledzy, nauczyciele i  rodzice.

 

 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

             Dnia 8 czerwca 2015 r. w  bibliotece szkolnej  odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów z klasy I. Było to dla nich wielkie przeżycie, ponieważ na ten dzień czekali z niecierpliwością. 

 

Pierwszoklasistów powitała pani bibliotekarka Elżbieta Leksińska w towarzystwie uczniów z Koła Przyjaciół Biblioteki, którzy dla pierwszoklasistów przygotowali przedstawienie pt. ,,Parada postaci bajkowych”. W tej ciekawej inscenizacji wystąpiły różne postaci z bajek, takie jak: Plastuś, Krasnal Hałabała, Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Kopciuszek i wielu innych.  

 

 

              W dalszej części spotkania uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące biblioteki, które zadawała im ,,Królowa Książka”, rozwiązywali zagadki i łamigłówki, przypominali, o co prosiły książki i jak należy zachować się w bibliotece.  

 

 

              Gdy pierwszoklasiści pomyślnie zdali egzamin i złożyli przyrzeczenie, pani bibliotekarka dokonała pasowania i wręczyła dyplomy, a ,,Królowa Książka” i wróżka wręczyły dzieciom przygotowane przez KPB prezenty: książeczki ,,17 zalet książki dla dzieci” i piękne zakładki.

 

 

         Wiele radości sprawiło pierwszakom wspólne śpiewanie piosenki ,,Dziś w bibliotece wielka zabawa”.  Na zakończenie spotkania uczniowie samodzielnie wybierali książki do przeczytania w domu i wzięli udział w konkursie plastycznym ,,Moja ulubiona książka”. 

 

 

"I TY MOŻESZ ZMIENIĆ SWOJE ŻYCIE"

 

         W dniu 2.06.2015r. uczniowie klas IV - VI wzięli udział w spotkaniu profilaktycznym przeprowadzonym przez Stowarzyszenie Pomocy Arka Noego.

 

 

            Tematyka spotkania koncentrowała się wokół profilaktyki uzależnień - w szczególności uzależnień od alkoholu i narkotyków. Nasi goście w sposób ciekawy i przystępny przedstawili uczniom prawdziwe historie i świadectwa z życia osób, które były uzależnione.  

 

 

Zaprezentowane zostały także poruszające prezentacje multimedialne i fragmenty filmów. Dodatkową atrakcją były utwory hiphopowe związane z przesłaniem spotkania wykonane przez prowadzącą.

 

 

            Spotkanie dostarczyło wielu wrażeń i emocji, uświadamiając uczniom konsekwencje złych wyborów życiowych.

 

DZIEŃ DZIECKA

 

            Z okazji Dnia Dziecka dzieci w naszej szkole spędziły czas na wspólnej zabawie. Rano odbyły się pierwsze dwie lekcje. A wstępem do przygotowanych atrakcji była próbna ewakuacja szkoły na wypadek pożaru biblioteki. Oczywiście wszyscy potraktowali alarm bardzo poważnie i ewakuowaliśmy się bez zastrzeżeń.

 

 

Po krótkim apelu porządkowym uczniowie mogli obejrzeć wozy OSP z Ramlewa i Wartkowa.

 

 

Następnie dzieci zostały podzielone na dwie grupy. Młodsi uczniowie oglądali film animowany, a dzieci z klas IV – VI przeszły na salę gimnastyczną, gdzie odbywały się rozgrywki sportowe. Każda klasa wykonywała tam kolejno zadania na „obwodzie stacyjnym”.

 

 

W międzyczasie rodzice przygotowali poczęstunek – pieczoną kiełbasę i słodki deser. Po posiłku nastąpiła zamiana. Starsze dzieci oglądały bajkę, kiedy młodsze stanęły do konkurencji sportowych.

 

 

            Około godziny dwunastej uczniowie klas młodszych wrócili do domów, natomiast pozostałe dzieci rozegrały mecz piłki siatkowej szósta kontra „reszta szkoły”.

 

 

Rozgrywki zakończyły się zwycięstwem szóstoklasistów i zamknęły obchody Dnia Dziecka.

 

UROKI WIELKOPOLSKI

 

            W dniach 28 - 30 maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Poznania. Wyjazd został tak zaplanowany, aby wykorzystać podróż jako okazję do odwiedzenia ciekawych miejsc. Pierwszą atrakcją na trasie była Kruszwica, gdzie weszliśmy na słynną Mysią Wieżę. Tam przypomnieliśmy sobie  legendę o Popielu i mogliśmy podziwiać imponujące i znane z literatury jezioro Gopło. Następnie przejechaliśmy do Gniezna. Na Wzgórzu Lecha odwiedziliśmy Bazylikę prymasowską Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Wojciecha, miejsce koronacji wielu królów Polski. Znane również z posiadania cudownego Relikwiarza św. Wojciecha czy unikatowego zabytku z XII w. - Drzwi Gnieźnieńskich. W późnych godzinach popołudniowych zajechaliśmy jeszcze do Skansenu Miniatur Szlaku Piastowskiego w Pobiedziskach. Obiekt ten obejmuje 35 budowli wykonanych w skali 1:20. Paradoksalnie łatwiej było dzieciom dostrzec piękno architektury  zamków, pałaców, budynków sakralnych w ich mniejszej wersji.

 

 

            Do Poznania dotarliśmy zgodnie z planem około godziny 20.00. Po zakwaterowaniu w hostelu i kolacji nadszedł czas na gwóźdź programu, czyli noc poza domem! Dzień wrażeń i doskonałe humory długo nie pozwoliły uczniom usnąć. Po krótkiej nocy czekał nas długi dzień zwiedzania stolicy Wielkopolski. Rozpoczęliśmy od spaceru po Starym Rynku. Następnie spotkaliśmy się z przewodnikiem, który na powitanie opowiedział legendę o poznańskich koziołkach. Potem oprowadził nas po najciekawszej części Starego Miasta. Zaraz po "popisie" najsłynniejszego "urządzenia błazeńskiego", czyli koziołków bodących się  na wieży Ratusza, przeszliśmy do cukierni. Każdy kto miał ochotę, mógł spróbować tradycyjnego rogala świętomarcińskiego. Szybko jednak okazało się, że większym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyły się wszędzie popularne pizzerki. Pod opieką przewodnika zwiedziliśmy jeszcze Bazylikę Archikatedralną św. Piotra i św. Pawła, czyli jeden z najstarszych polskich kościołów, miejsce pochówku władców z dynastii Piastów i przypuszczalnie chrztu Mieszka I.

 

 

Później przejechaliśmy do Palmiarni Poznańskiej, gdzie bogata roślinność z różnych stref klimatycznych wprawiła nas w zachwyt. W jednym miejscu mogliśmy zobaczyć najrozmaitsze kaktusy, palmy, paprocie i trawę tak wielką jak drzewa. Zainteresowały nas też egzotyczne ryby oraz gady.

 

 

Na zakończenie dnia udaliśmy się do Malta Ski. W ośrodku zjedliśmy dwudaniowy obiad, a potem została już tylko zabawa. Dzieci zjeżdżały ze stoku narciarskiego na pontonach, miały zapewniony przejazd kolejką górską "Adrenaline" i letnim torem saneczkowym o długości 530 m. Dodatkowo mogły odwiedzić plac zabaw i kino 7D. Po tych atrakcjach wszystkim spało się już zdecydowanie lepiej.

 

 

            Następnego ranka byliśmy gotowi do zwiedzania Zamku w Kórniku. Ta zabytkowa rezydencja historycznych rodów dzięki ekspozycji sprzed wieków pozwoliła nam przenieść się w czasie. Pani przewodniczka ciekawie przedstawiła nam historię zamku, losy jego kolejnych właścicieli oraz legendy związane z tym miejscem.

 

 

Ostatnią atrakcją naszej wycieczki, już w drodze powrotnej, był Międzyrzecki Rejon Umocniony. System umocnień stworzony przez Niemców przed II wojną światową słynie z największych podziemi fortyfikacyjnych świata. Nasza grupa przeszła pod opieką przewodnika trasę podziemną długości około 1,5 km. Przebywanie głęboko pod ziemią w betonowych tunelach pobudzało naszą wyobraźnię, a dodatkowo rozglądaliśmy się bacznie, ponieważ mogliśmy nie być sami -  korytarze podziemia są obecnie rezerwatem nietoperzy. Po prawie godzinnym spacerze w bunkrach doceniliśmy ciepło pogodnego dnia, zieleń i śpiew ptaków wokół nas.

 

 

            Droga powrotna minęła nam spokojnie i przyjemnie. Z pewnością każdy uczestnik wycieczki wygospodarował jeszcze trochę energii, aby opowiedzieć bliskim o wrażeniach.

 

WYCIECZKA

,,PO ZIEMI KASZUBSKIEJ”

 

           Dzień 28.05.2015r. klasy I-III spędziły na całodziennej wycieczce zwiedzając atrakcje Kaszub i podziwiając piękno przyrody tego regionu. Wyjechaliśmy już przed 6.00 i po ponad trzygodzinnej jeździe dotarliśmy do Szymbarku.

 

 

Tu czekał na nas przewodnik, który oprowadził nas po tym ciekawym miejscu. Zapoznaliśmy się z fragmentami historii zwiedzając Dom Sybiraka i słuchając opowieści o trudnych losach Polaków. Podziwialiśmy najdłuższą deskę świata i wielki fortepian. Na koniec zaś zwiedziliśmy najdziwniejszą atrakcję – dom ,,do góry nogami”.

 

              Niesamowite odczucia i salwy śmiechu , jakie wywołał pobyt w tym niecodziennym domu, towarzyszyły nam w dalszej drodze aż do kolejnej atrakcji – skansenu we Wdzydzach Kiszewskich. Stare chaty, narzędzia, naczynia oraz stary wiatrak bardzo nas zainteresowały.

 

 

Najbardziej jednak spodobała nam się lekcja w starej szkole, gdzie dowiedzieliśmy się co oznaczało kiedyś słowo ,,dyscyplina”, niektórzy z nas poznali smak klęczenia na grochu,

 

 

obejrzeliśmy dawne pomoce i sprzęty szkolne. Zasiedliśmy również w starych ławkach - zupełnie innych niż nasze i napisaliśmy pierwszy raz w życiu kilka zdań zwykłym piórem i atramentem!

 

 

       Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, gdzie mogliśmy podziwiać stare lokomotywy parowe oraz przejechać się drezyną napędzaną siłą mięśni.  

 

       Po wielu wrażeniach poczuliśmy głód, więc zatrzymaliśmy się na smaczny obiad w Bytowie a następnie ruszyliśmy w drogę powrotną do Robunia.

Wracaliśmy do domu zaopatrzeni w pamiątki, zdjęcia, a przede wszystkim w nowe doświadczenia i plecaki pełne wrażeń.

 

MAMY , MAMUSIE , MATEŃKI….

 

              Tymi słowami zwracały się dzieci do swych mam w dniu ich święta. Z tej okazji  mamy przybyły  na  uroczystość  do oddziału  przedszkolnego.

 

 

Wszystkie dzieci recytowały wiersze i śpiewały piosenki oraz  wręczyły laurki dla mam.

 

 

        W drugiej części spotkania  mamy wykazywały się różnymi  umiejętnościami i wiadomościami ( składanie papierowych samolotów, układanie puzzli, rozpoznawanie dziecięcych piosenek, znajomość bajek ).

 

 

Mamy spisały się na szóstkę  i  wszystkie  otrzymały certyfikat  Super Mamy. 

 

 

ŚWIĘTO SZKOŁY

 

            25  maja, dwa dni po rocznicy urodzin naszej patronki Marii Konopnickiej, obchodziliśmy Święto Szkoły. 

 

 

Uczniowie przygotowywali się do tego wydarzenia już kilka dni wcześniej. Przypominali sobie biografię i twórczość pisarki oraz ćwiczyli role do przedstawienia. Przynosili również prace plastyczne ilustrujące ulubione utwory Konopnickiej na konkurs plastyczny oraz uczyli się wierszy na konkurs recytatorski.

            Uroczysty apel rozpoczął się przed szkołą. Na maszt została wciągnięta flaga państwowa, a delegacja uczniów złożyła kwiaty i zapaliła znicz w kąciku poświęconemu poetce.

 

 

Następnie głos zabrał Pan Dyrektor, który powitał wszystkich i przypomniał okoliczności wyboru naszej patronki. Potem przeszliśmy na salę gimnastyczną, gdzie odbyła się część artystyczna. W tym roku  inscenizacja nosiła tytuł „Franek” i nawiązywała do noweli Marii Konopnickiej pt. „Głupi Franek”.  

 

 

Apel zakończył się wręczeniem nagród w konkursach, które co roku odbywają się w ramach obchodów Święta Szkoły. W konkursie wiedzowym, który miał miejsce 22 maja, największą wiedzą na temat życia i twórczości patronki szkoły wykazali się uczniowie klasy IV, drugie miejsce zdobyli uczniowie klasy VI, trzecie - piątoklasiści.

 

 

Wręczono również nagrody w konkursie recytatorskim – Weronice Więcławskiej z kl. III, Oli Bartwanowicz z kl. I oraz Bartkowi Strychalskiemu z kl. II.

 

 

Dyplomy i książki otrzymali również autorzy najpiękniejszych prac plastycznych - Julianna Iwańska, Julia Różańska, Julia Jarosz, Rafał Przybylski, Grzegorz Cygan, Amelia Klincewicz, Kinga Jaskot, Marcel Zaborowski.

 

 

            W tym roku obchody Święta Szkoły zakończyły mecze piłki nożnej. Po zaciętej walce tytuł Mistrza Miejscowości w Piłce Nożnej w roku 2015 zdobyli uczniowie z Ramlewa. 

 

 

 

EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ

 

            W dniach 20 - 21 maja 2015r. w naszej szkole przeprowadzony został  egzamin uczniów klasy IV na kartę rowerową.

 

 

Pierwsza część – teoretyczna odbyła się 20 maja. Dzieci rozwiązywały wówczas test składający się z 20 pytań z zakresu przepisów ruchu drogowego, wyposażenia roweru oraz pomocy przedlekarskiej.

 

 

Część druga – praktyczna odbyła się 21 maja i polegała na sprawdzeniu umiejętności poruszania się w tzw. „Miasteczku ruch drogowego” zgodnie z przepisami.

 

 

Mimo dużego stresu, który towarzyszył uczniom podczas egzaminu, wszyscy uczniowie którzy go zdawali zakończyli go pozytywną oceną i otrzymają karty rowerowe. Gratulujemy!

 

 

 

X „WIELKIE SPRZĄTNIE PARSĘTY”

 

              16 maja  odbyło się  po raz X „Wielkie Sprzątnie Parsęty” organizowane przez Porozumienie dla Parsęty, firmę Troton oraz Klub Gaja w ramach programu „Zaadoptuj rzekę”.

 

 

              Uczniowie z naszej szkoły po raz kolejny  wzięli udział w tym przedsięwzięciu, które jest ważne dla naszego środowiska przyrodniczego oraz ważne w kształtowaniu ekologicznych postaw młodzieży.  Zaopatrzeni w worki i rękawice wolontariusze  z naszej szkoły sprzątali lewy brzeg Parsęty.

 

 

Przeżyliśmy niezapomniane spotkanie z naturą – wśród zarośli ujrzeliśmy stadko jeleni, które próbowało przejść  przez rzekę. Niestety spłoszone pobiegły jak najdalej od nas.

 

 

Rozkoszując się pięknymi widokami, nie zapomnieliśmy  o obowiązkach i staraliśmy się wyzbierać wszystkie śmieci.

              W tym roku Porozumienie dla Parsęty postanowiło także przyznać statuetki „Przyjaciel Parsęty” osobom i instytucjom, które przez dziesięć lat czynnie wspierały tę akcję, między innymi naszej szkole. Dodatkowo dzieci mogły brać udział w konkursach o tematyce związanej z rzeką, uczestniczyć w happeningu i przysłuchiwać się występom zespołów muzycznych.

 

 

Organizatorzy przygotowali wielki jubileuszowy tort, grochówkę i potrawy z grilla. Dzieciom, szczególnie z klasy IV, bardzo podobała się przyrodnicza wyprawa i postanowiły, że wrócą tu za rok. 

 

 

NASZE PTASZKI I PTASZĘTA

W KOLEJNYM ETAPIE KONKURSU

 

            14 maja w Domu Kultury w Gościnie odbyły się gminne eliminacje 47 Turnieju Recytatorskiego "Ptaki, Ptaszki i Ptaszęta Polne". W konkursie wzięło udział 23 recytatorów - w tym w kategorii "Ptaszki" i "Ptaszęta"  dziesięcioro uczniów z naszej szkoły. Dzieci z dużym wdziękiem zaprezentowały się na scenie.  

 

 

Komisja konkursowa doceniła różnorodność  repertuaru i podkreśliła, że trudno było wyłonić zwycięzców.

            W gronie najlepszych recytatorów w Gminie Gościno znaleźli się uczniowie z Robunia - Julia Jarosz z klasy VI

 

 

oraz Weronika Więcławska z kl. III, które zakwalifikowały się do eliminacji powiatowych oraz Szymon Pleciak z klasy III, który odebrał wyróżnienie.

 

 

Wszyscy występujący otrzymali nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy.