Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Robuniu

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Robuniu

78-120 Gościno, Robuń 5

Tel: (94) 354-09-35

PAŹDZIERNIK

 WIZYTA W TEARZE

 

Teatr to niezwykłe miejsce. Mogli się o tym przekonać uczniowie kl I-III, którzy   5. 10.2016r. wyjechali do Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie na przedstawienie pt.,,Calineczka". 

 

 

 

Przygody bohaterów tej popularnej baśni Andersena przedstawiono w barwny i niezwykle interesujący sposób. Nie zabrakło efektów specjalnych, dzięki którym mali widzowie z zapartym tchem śledzili losy Calineczki.

 

 

 

Atrakcją była również  wspólna zabawa z aktorką odtwarzającą główną rolę, która wszystkich wprawiła w doskonały humor. Spektakl bardzo się wszystkim podobał.

 


 

Całą drogę powrotną dzieci opowiadały sobie o najciekawszych scenach i wrażeniach z nimi związanych.

 

 

SPOTKANIE Z POLICJANTAMI

  

            4  października  2016 r. uczniowie  klasy  I  uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Kołobrzegu. Celem tego spotkania było uczulenie dzieci na niebezpieczeństwa czyhające na drodze oraz zagrożenia jakie niosą ze sobą nierozważne kontakty z nieznanymi osobami. Policjanci w bardzo ciekawy sposób przedstawili dzieciom scenki dotyczące w/w zagrożeń oraz przypomnieli numery alarmowe.  

 

 

 

Dzieci aktywnie  uczestniczyły również w pogadance na temat zachowania  się  podczas ataku psa.  Bardzo chętnie  trenowały  bezpieczną pozycję tzw. ,,żółwia” i „bądź jak drzewo”.

 

 

 

            Spotkanie odbyło się w przyjaznej atmosferze. Uczniowie opowiadali o swoich doświadczeniach w trudnych sytuacjach. Po rozmowach wszystkie dzieci otrzymały książeczkę „Gryfuś”  z ćwiczeniami uczącymi, jak poruszać się bezpiecznie po drodze oraz mnóstwo innych prezentów i przyborów przydatnych do nauki przez cały rok szkolny.

 

 

 

             Pierwszaki były zadowolone z miłego i pouczającego spotkania.

 

 

W NAGRODĘ DO BRUKSELI

 

              W dniach od 28 września do 2 października 2016r. nasza ubiegłoroczna absolwentka Aleksandra Rzewucka, w nagrodę za najlepsze wyniki w nauce, uczestniczyła w wycieczce do Brukseli. Fundatorem wyjazdu i gospodarzem pobytu w europejskiej stolicy był Poseł do Parlamentu Europejskiego Czesław Hoc. Wyjazd dla „absolwenta z najwyższą średnią w 2015/2016r., jego rodzica oraz nauczyciela” był prezentem od pana posła dla naszej szkoły z okazji jej 50-lecia.

 

 

              Wycieczka rozpoczęła się w środę wieczorem skąd Ola wraz z mamą i babcią wyruszyły autokarem do Brukseli. Na miejsce przybyły w czwartek rano i od razu rozpoczęły zwiedzanie miasta z polskim przewodnikiem. Na początku Łuk Triumfalny wzniesiony w 1905r. dla upiększenia miasta, następnie Królewskie Muzeum Historii Wojskowej, które przeprowadziło nasze panie przez 10 wieków fascynującej historii militarnej.

 

 

Zwiedzanie tej części miasta odbyło się spacerem w przepięknej scenerii Parku du Cinquantenaire – Parku Pięćdziesięciolecia, który został założony z okazji 50–lecia niepodległości Belgii. Do atrakcji tego dnia należał również obiad w centrum Brukseli, w znanej restauracji La Gaufre de Bruxelles. Po obiedzie Ola z rodziną spędziła swój wolny czas w otoczeniu najwspanialszych zabytków architektury na Grand Place. Jest to miejsce położone w samym sercu miasta i nie bez powodu uznawane za jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie. 

              Trzeci dzień wyjazdu poświęcony był siedzibie Parlamentu Europejskiego. Wizyta w nim była doskonałą okazją, aby dowiedzieć się, jak na co dzień działa instytucja, która wybierana jest głosem obywateli całej Unii Europejskiej. Ciekawym przeżyciem okazała się też wizyta na galerii sali obrad oraz wysłuchanie prelekcji posła Czesława Hoca.

 

 

Ważnym punktem programu tego dnia było spotkanie oraz wspólny obiad z posłem Czesławem Hocem w restauracji Hotelu Leopold – Rue du Luxembourg. Po obiedzie panie udały się na zakupy do jednego z centrów handlowych w Brukseli „City 2”. Po zakupach zmęczone, ale zadowolone zwiedziły jeszcze słynne brukselskie Atomium, które choć wygląda bardzo nowocześnie, liczy już sobie ponad pół wieku. W tym gigantycznym modelu atomu żelaza znajduje się m.in. taras widokowy, z którego obejrzały przepiękną panoramę Brukseli.

 

  

              W ostatnim dniu pobytu, już w drodze do domu, odwiedziły Antwerpię – miasto położone nad rzeką Skaldą, które zachwyciło je swoją wspaniałą architekturą.

              Niestety był to już ostatni punkt programu wycieczki do Brukseli. Do domu dotarły w niedzielę rano trochę zmęczone, ale bardzo szczęśliwe i bogatsze o nowe doświadczenia.

              Nad pobytem naszych uczestniczek czuwali panowie Marcin Janikowski oraz Wojciech Kmiecik z Biura Posła do Parlamentu Europejskiego Czesława Hoca. W imieniu Oli i jej rodziny dziękujemy panu posłowi za wspaniały pobyt w stolicy Belgii.

 

 

SPOTKANIE Z OLIMPIJCZYKIEM

 

              27 września w Domu Kultury w Gościnie odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta, na którą przybył gość specjalny - Robert Jachimowicz srebrny medalista  w rzucie dyskiem na XV Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro.  Pan Robert jest mieszkańcem Gościna i jednocześnie pierwszym medalistą olimpijskim w historii naszego regionu. Z tej okazji paraolimpijczyk odebrał gratulacje od zaproszonych gości oraz nagrodę i podziękowania od Burmistrza  Miasta Gościno.

 

 

Nasza szkoła również uczestniczyła w tak niecodziennym wydarzeniu, a delegacje klas i Klubu Sportowego SKORPION  mogli wziąć do ręki przepiękny, dźwięczący  medal olimpijki oraz zrobić sobie zdjęcia z Robertem Jachimowiczem- pierwszym olimpijczykiem z ziemi gościńskiej.

 

 

              Jesteśmy bardzo dumni z sukcesu pana Roberta i mamy nadzieję, że kiedyś nas odwiedzi i opowie jak zdobywa się medal. 

 

PROJEKT „ALCIS”

 

            Nasi uczniowie w tym roku biorą udział w projekcie promującym aktywność fizyczną pn. "Alcis", który jest zainicjowany przez Komisję Europejską w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu.

 

 

            26 września na terenie szkoły wszystkie dzieci uczestniczyły w ćwiczeniach grupowych, prowadzonych przez trenera tańca, pana Łukasza. Zaproponował on do wykonania układ choreograficzny łączący fitness i zumbę. 

 

 

Uczniowie szybko opanowali kroki, a przede wszystkim doskonale się bawili, co było podstawowym założeniem tego działania.

 

 

            Dodatkowo na spotkaniach z wychowawcami odbędą się pogadanki na temat korzyści płynących z uprawiania sportu i dzieci będą zachęcane do prowadzenia Dzienniczka Aktywności Fizycznej, który otrzymają jako uczestnicy projektu.

 

 

 

WYCIECZKA DO BISKUPINA

 

            23 września uczniowie klas III - VI odwiedzili Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, aby wziąć udział w odbywającym się tam już po raz XXII festynie.

            Dzieci rozpoczęły zwiedzanie od wizyty w osadzie neolitycznej. Odwiedziły, charakterystyczny dla tego okresu,  zrekonstruowany  "długi dom" i poznały zwyczaje zamieszkujących go pierwszych rolników.  Miały też okazję porozmawiać na temat barwienia tkanin z "mieszkańcem"  jednego  ze znajdujących się w tej części rezerwatu szałasów.

 

 

 

            Następnie uczniowie przeszli do słynnego osiedla obronnego - osady łużyckiej. Po zwidzeniu domostw i fortyfikacji mieli okazję zobaczyć końcówkę prezentacji walki przy użyciu wczesnośredniowiecznej broni.

 

 

 

            Kolejną atrakcją do odwiedzenia była rekonstrukcja wioski wczesnopiastowskiej, której ludność była rzemieślnikami. Można tam było poznać pracę ówczesnych: tkaczy, garncarzy, garbarzy czy powroźników. Chętni mogli wybić tradycyjną metodą własną monetę lub spróbować podpłomyków.

 

 

 

            W międzyczasie na scenie odbywały się pokazy mody z różnych epok i części świata, koncert zespołu "Percival" oraz spektakl taneczno-teatralny pt. "Krótka historia żupana i jego pana". Dużym zainteresowaniem dzieci cieszył się także pokaz nurkowania i lekcja o podwodnej archeologii.

 

 

 

            Na koniec uczniowie mieli czas na swobodny spacer po terenie muzeum oraz zakup pamiątek. Wielu wykorzystało go między innymi na spotkanie z katem i ochoczo dało się zakuć w dyby, aby "zasmakować" średniowiecznych tortur.

 

 

 

            Wycieczka była ciekawa, a szereg atrakcji przygotowanych przez organizatorów imprezy z pewnością pozwolił przenieść się dzieciom w czasie.   

 

DOŻYNKI GMINNE

 

              11 września 2016 r. na placu przy budynku Domu Kultury w Gościnie odbyły się gminne dożynki. Niedzielne popołudnie wypełniły tradycyjne atrakcje związane z obchodami święta plonów oraz występy artystyczne przygotowane przez przedszkolaki i uczniów szkół w Gościnie i Robuniu.

 

 

Naszą szkołę reprezentowały dzieci z kl. II-III oraz kl. IV i VI. Zaprezentowali piosenki o tematyce dożynkowej: ,,Piosenkę o chlebie” i ,,Czerwone jabłuszko”.

 


 

Po występach był jeszcze czas na skorzystanie z ciekawych rozrywek, jak choćby przejażdżka konna.

              Tegoroczne dożynki były bardzo udane, nawet pogoda w tym dniu była wyjątkowo ładna. Wszyscy świetnie się bawili i z uśmiechami na twarzy wrócili do domów.

 

 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

2016-2017

 

            Rok szkolny 2016/2017 w Szkole Podstawowej w Robuniu rozpoczął się uroczystym apelem. 1 września w sali gimnastycznej zgromadzili się eleganccy uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele.

 

 

Po krótkim powitaniu przez nowego przewodniczącego SU, Jakuba Paca, złożeniu kwiatów w kąciku patronki i wspólnym odśpiewaniu hymnu szkoły, głos zabrał Pan Dyrektor.

 

 

Serdecznie przywitał zebranych, szczególnie ciepłe słowa skierował do najmłodszych dzieci z oddziału przedszkolnego oraz pierwszej klasy. Następnie życzył uczniom powodzenia w nauce i wiele zapału do pracy w nowym roku szkolnym.

 

 

      Po uroczystości uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich klas. Tam panowała już swobodniejsza atmosfera. Dzieci miały chwilę, aby podzielić się wrażeniami z wakacji oraz zapoznać się z planem lekcji.