Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Robuniu

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Robuniu

78-120 Gościno, Robuń 5

Tel: (94) 354-09-35

GRUDZIEŃ

XI MIKOŁAJKOWY TURNIEJ SPORTOWY

KLAS I-III

 

            9.12.2016 r. w Szkole Podstawowej w Robuniu odbył się XI Mikołajkowy Turniej Sportowy klas I-III. Rok rocznie organizatorami tej imprezy są  nauczyciele klas młodszych: pani Wiesława Burda, pani Izabela Jeżyna oraz pan Andrzej Studziński i to właśnie ich podopieczni stanęli do konkurencji sportowych wraz z rówieśnikami z zaprzyjaźnionej szkoły z Rymania. 

 

 

              Przygotowano  wiele zabaw ruchowych, takich jak: „Wyścigi skaczących pingwinów”, „Zimowy tor przeszkód”, „Przejazd saniami” czy „Slalom z kulką śnieżną”.

 

 

Tradycyjnie w jednym z wyścigów wystartowali również nauczyciele, dzielnie pomagając swojej drużynie w jak najszybszym doniesieniu ,,kuli śniegowej” do celu.

 

 

Dzięki gromkim brawom i głośnemu dopingowi, atmosfera na sali była bardzo gorąca. Końcowa klasyfikacja wyglądała  następująco:

Wśród klas pierwszych

I miejsce – SP Robuń                              
I miejsce – SP Rymań 


Wśród klas drugich

I miejsce – SP Rymań 
II miejsce – SP Robuń

Wśród klas trzecich

I miejsce – SP Robuń
I miejsce – SP Rymań

 

              Turniej zakończył się wręczeniem wszystkim uczestnikom dyplomów oraz atrakcyjnych nagród dla szkół.

 

 

Dodatkowo każdy uczestnik tego mikołajkowego spotkania otrzymał słodki świąteczny upominek. Nie zapomniano też o wytrwałych kibicach, których częstowano pysznymi cukierkami.

 

 

              Zarówno gospodarze, jak i przesympatyczni goście byli bardzo zadowoleni i z pewnością chętnie wystartują w naszej szkolne imprezie za rok.

 

 

WIZYTA MIKOŁAJA

 

             6 grudnia do naszej szkoły przybył Święty Mikołaj, który w towarzystwie Śnieżynek odwiedził wszystkie klasy.

 

 

Tam już czekały na niego wyjątkowo grzeczne i pilne tego dnia dzieci. Wszyscy z dużym entuzjazmem przywitali przybyłego gościa, chętnie dla niego śpiewali piosenki oraz recytowali wiersze.  Mikołaj nie zawiódł uczniów i obdarował ich paczuszkami ze słodkościami.

 


 

Mógł też podziwiać prace plastyczne, których był bohaterem. Zostały one wykonane przez dzieci z każdej klasy w ramach konkursu zorganizowanego przez Radę Rodziców.

 

 

 

ZABAWA ANDRZEJKOWA

 

Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście

 

            Andrzejki to doskonała okazja do zabawy, tańca i oczywiście wróżb. W ostatni piątek listopada z atrakcji tego święta bardzo chętnie  korzystali uczniowie naszej szkoły.

 

 

Dzieci bawiły się w dwóch turach - w godzinach popołudniowych klasy O -III, a wieczornych starsze.

 


 

            Niezależnie od wieku wszyscy ochoczo wróżyli sobie z kart, rozsypanych szpilek, losowanych liczb czy skórek z jabłek.

 

 

Poznawały przyszły zawód, przebijając balony lub wybierając skrywający tę tajemnicę kubek. Nie zabrakło też tych najpopularniejszych wróżb, czyli matrymonialnych. Przebijając igłą serce, można było poznać imię przyszłego  współmałżonka, a ustawiając swój but od ściany do progu, dowiedzieć się, która dziewczynka i który chłopiec z danej klasy najszybciej zmieni swój stan cywilny.  

 

 

Andrzejkową zabawę dopełniły  tańce przy ulubionej muzyce,

 

 

konkurs limbo i słodki poczęstunek przygotowany w klasach. 

 

 

TYDZIEŃ Z MISIEM

 

              25 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Choć trudno w to uwierzyć, pierwszy miś maskotka powstał 114 lat temu i do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek. 
            W związku ze świętem misia od poniedziałku rozpoczęła się akcja  pn. ”Tydzień z Misiem”. 21 listopada uczniowie ze wszystkich klas przynieśli swoje pluszowe przytulanki do biblioteki. 

 

 

Każda maskotka została zaprezentowana przez swojego właściciel w formie krótkiego opisu. Cały tydzień, nim rozpoczęły się zajęcia, uczniowie chętnie uczestniczyli w „Bajkowych porankach”. Poznawali zabawne przygody znanych i nieznanych „misiowych” bohaterów.  Największą popularnością cieszyła się rosyjska bajka pt.: „Masza i niedźwiedź”, ale ciekawość wzbudziły również przygody Kubusia Puchatka, Misia Paddingtona, Misia Uszatka, Coralgola i Yogiego.

              Nie zabrakło głośnego czytania fragmentów ciekawych książek, których bohaterami były sympatyczne misie. Klasy III i IV uczestniczyły w konkursie  pięknego czytania, zaś starsze w konkursie pięknego czytania z podziałem na role.

 

 

Spośród  młodszych dzieci najładniej przeczytali: Wiktoria Świrgoń, Aleksandra Bartwanowicz, Agata Podolak, Gabriela Bazylińska, Weronika Głąb, Konrad Świrgoń. Natomiast wśród starszych, najciekawszą interpretację „Złotowłosej i misiów” przedstawiły dziewczęta z klasy V: Dominika Nowicka i Weronika Więcławska. Utwór ten został zaprezentowany młodszym kolegom z  przedszkola.

 

 

 Rozbudzanie zainteresowań czytelniczych stanowiło podstawowy cel przygotowanych konkursów. Dużym zainteresowaniem cieszył się również  konkurs plastyczny dla uczniów klas O-III, którego tematem był oczywiście miś. Wyróżnienia za prace plastyczne otrzymali: z klasy I – Magda Grodek i Maja Młotek; 
z klasy II – Marcin Seretny, Iga Spychalska, Jakub Podolak, Oskar Grzejdak; 
z klasy III – Dominika Grzebielucha, Aleksandra Bartwanowicz, Zuzanna Wójcik, Marika Koralewska. 
            Gratulujemy zwycięzcom i życzymy wszystkim dzieciom wspaniałych przygód z poznanymi na kartach książek misiami.

  

 

SPEKTAKLE PROFILAKTYCZNE

 

            14 listopada młodsi i starsi uczniowie naszej szkoły mogli obejrzeć spektakl poruszający zagadnienia profilaktyczne o tematyce i w formie dopasowanej do ich wieku.

 

 

 

            Dzieci z klas młodszych oglądały bajkę pt. "Świat według Reksia",  promującą zdrowy tryb życia, uwrażliwiającą na niebezpieczeństwa związane z korzystaniem z Internetu, a przede wszystkim kształtującą właściwy stosunek do zwierząt, opieki nad nimi i empatii. Historia ich rówieśnika, rozbrykanego Dominika, w pełen humoru sposób ukazywała narodziny przyjaźni między chłopcem i psem oraz korzyści  płynące z nawiązania tej więzi.

 

 

            Natomiast przedstawienie skierowane do uczniów klas IV - VI pt. "O jeden krok za daleko" utrzymane było w konwencji tragikomedii. Odnosiło się ono do problematyki związanej z uzależnieniem od wirtualnego świata, cyberprzemocy,  przemocy psychicznej i fizycznej w środowisku szkolnym, a także obrazowało tragiczne skutki takich zachowań oraz ich konsekwencje moralne i  prawne.

 

 

Działania agresora Pawła i jego kolegów doprowadzają do poważnego pogorszenia stanu zdrowia i tak już chorego chłopca, Jasia. Niestety, dopiero  prawdziwa tragedia kończy patologiczne relacje Pawła z innymi uczniami.

 

 

            Obie inscenizacje były mądre, wzruszające i pobudzały wyobraźnię widzów. Wizytę Teatru Kurtyna z Krakowa sfinansowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gościnie.

 

  

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

 

 

              10 listopada obchodziliśmy w naszej szkole najważniejsze polskie święto narodowe związane z odzyskaniem w 1918 roku niepodległości, po 123 latach zaborów. Święto Niepodległości to symbol miłości do Ojczyzny, walki o wolność i wiary w zwycięstwo.

 


 

Dla upamiętnienia tej ważnej rocznicy i aby podkreślić podniosłość tego dnia, wszyscy uczniowie naszej szkoły oraz nauczyciele nosili własnoręcznie wykonane biało-czerwone kotyliony.

 

 

              W jednej z gablot szkolnych pojawiła się również gazetka okolicznościowa poświęcona obchodzonemu świętu.

 

 

WYJAZD DO LASU

  

              Dnia 7 listopada 2016 r. uczniowie klas I – III wyjechali na wycieczkę do szkółki leśnej we Włościborzu – Nadleśnictwo Gościno. Po przyjeździe do lasu dzieci zostały podzielone na dwie mniejsze grupy. Młodsi poszli zwiedzić szkółkę leśną, a starsi udali się do lasu. Tam pod przewodnictwem pana leśniczego obserwowali roślinność leśną, słuchali ciekawostek o mieszkańcach i ich zwyczajach. Z bliska obejrzeli wielkie mrowisko i paśnik. 

 

 

 

              Po powrocie wszyscy spotkali się w leśniczówce przy ognisku, na którym piekły się smaczne kiełbaski. Po czasie spędzonym na świeżym powietrzu smakowały one dzieciom wyśmienicie.

 

 

 

               Później nastąpiła zamiana- młodsi poszli do lasu, a starsi do ,,leśnego przedszkola”. W szkółce dzieci spotkały się z panią, która zapoznała ich z różnymi rodzajami i cechami charakterystycznymi szyszek, żołędzi, liści, igieł oraz nasion drzew.

 

 

 

Następnie odbył się mały konkurs, w którym uczniowie mogli sprawdzić nowo zdobytą wiedzę.

 

 

 

               Na zakończenie dzieci otrzymały książeczki o zwierzętach i roślinach występujących w naszych polskich lasach. Wycieczka była bardzo udana.

 

 

POWIATOWE ZAWODY W PIŁCE NOŻNEJ

 

            Nasi najlepsi piłkarze w ramach eliminacji do XVII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar TYMBARKU" w piłce nożnej. Zawody odbyły się 28 października na ORLIKU w Budzistowie. Rywalizowało ze sobą sześć szkół z powiatu kołobrzeskiego: szkoły z Kołobrzegu (SP3, SP 4, SP5, Morska Kraina), SP Czernin, SP Robuń. Szkołę naszą reprezentowali: Kacper Rudnik(C),Bartosz  Kowalik, Adrian Hemon, Paweł Harasimowicz, Dominika Nowicka, Konrad Świrgoń, Mikołaj Kaliński, Jakub Chlewicki, Paweł Koralewski.

 


 

Turniej prowadzony był systemem „każdy z każdym”, czyli każdy zespół rozegrał 5 meczów. Ze względu na złe warunki atmosferyczne, rywalizacja na boisku trwała tylko 10 minut. Zawodnicy z wielkim poświęceniem i determinacją walczyła o każdą piłkę.

 

 

 

             Turniej rozpoczęliśmy spotkaniem ze Szkołą Podstawową z Czernina i już w pierwszych minutach, po niedokładnym podaniu obrońcy, straciliśmy pierwszą bramkę. Strata bramki okazała się mobilizująca dla naszych atakujących, którzy wykorzystując błędy przeciwnika i rozgrywając piękne akcje trzykrotnie umieścili piłkę w siatce przeciwnika, wygrywając 3:1. W kolejnych meczach SKORPION wygrał jeszcze dwa razy(z SP 5 -1:0; z SP 3 – 2:1), raz zremisował (z SP 4 – 1:1) i niestety raz przegrał (z  SP Morska Kraina – 0:6). 
            Na szczególne wyróżnienie zasługuje Adrian Hemon, który wykorzystując okazje czterokrotnie umieścił piłkę w bramce przeciwnika.

 

 

 W klasyfikacji ogólnej:


I miejsce zajęła Morska Kraina z Kołobrzegu, uzyskując 15 pkt;
II miejsce zajęła nasza szkoła, uzyskując 10 pkt;
III miejsce – SP 5 Kołobrzeg z 7 pkt dorobkiem.

 

                Na zakończenie uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. 

 

 

PASOWANIE NA UCZNIA KL. I

  

             Dnia 27 października 2016 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość pasowania na ucznia dzieci z klasy I. Uczniowie przygotowywali się do niej przez bardzo długi okres, ucząc się wytrwale wielu wierszy i piosenek. Ślubowanie odbyło się na sali gimnastycznej w obecności rodziców pierwszoklasistów, dyrektora szkoły, nauczycieli oraz uczniów klasy II i III. Oczywiście najważniejsi byli mali bohaterowie dnia i ich wychowawca.

 

 

           Uroczystość rozpoczęła się od powitania zebranych gości przez prowadzącego Bartosza Strychalskiego oraz dyrektora szkoły, pana Pawła Pawlaka. Następnie uczniowie kl. I przedstawili część artystyczną, w czasie której recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Wzięli również udział w konkursie przygotowanym specjalnie dla nich na tę okazję i bardzo sprawnie odpowiadali na wszystkie pytania.

 

 

                 Po zakończeniu części artystycznej odbyło się uroczyste przyrzeczenie i pasowanie pierwszaków na uczniów klasy I. Z tej okazji dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i tarcze.

 

 

             Po pasowaniu wszyscy odcisnęli na akcie ślubowania swoje kciuki, po czym nastąpiło symboliczne „przewiązanie do szkoły”.

 


 

           Oprócz dzieci, tego dnia swoje zobowiązanie złożyli również rodzice. Na zakończenie uroczystości dzieciom zostały wręczone drobne upominki i zrobiono pamiątkowe zdjęcia.

 

 

 

         Po części oficjalnej pierwszoklasiści wraz z rodzicami i wychowawcą udali się do swojej klasy na słodki poczęstunek.

 

 

 

WYCIECZKA DO DOMACYNA

 

             Dnia 26.10.2016r.uczniowie Szkoły Podstawowej w Robuniu pojechali na wycieczkę  do Domacyna. Wyjazd miał charakter religijny.

 

 

Uczniowie kl. III, IV i VI  wspólnie odmówili różaniec przy figurze Matki Bożej Królowej Świata. Modlitwa była za bliskich zmarłych oraz wszystkich nas ,,Głosicieli’ Dobrej Nowiny.

 

 

Piękna i słoneczna pogoda sprzyjała miłej i radosnej atmosferze oraz skupionej modlitwie wszystkich obecnych w Domacynie. 

 

 

WYŚCIGI KOLARSKIE

 

            17 października odbyły się Szkolne Zawody Kolarskie, w których wystartowali uczniowie z klas III-VI. Zawodnicy rywalizowali w kategorii dziewcząt i chłopców w dwóch grupach wiekowych: klasy III i IV oraz V i VI. Kolarze startowali w grupach sześcioosobowych, wszyscy przejeżdżali dwa okrążenia trawiastego boiska, a o zwycięstwie nie decydowało miejsce, na którym przekroczyło się metę lecz indywidualny czas przejazdu.

 

 


            W klasyfikacji końcowej najlepszymi okazali się (chociaż w niektórych przypadkach decydowały sekundy):

 

Wśród dziewcząt

 

klas III-IV


I miejsce – Wiktoria Świrgoń z kl.III

II miejsce – Roksana Gozdal z kl.IV
III miejce – Marika Koralewska z kl. III
IV miejsce – Agata Podolak z kl.III
V miejsce – Oliwia Ostropolska z kl.IV

  

 

 

klas V-VI

 

I miejsce – Aleksandra Kuczyńska z kl.V
II miejsce – Patrycja Sienkiewicz z kl. VI
III miejce – Weronika Więcławska z  kl. V
IV miejsce – Julia Różańska z kl. VI
V miejsce –Wiktoria Piekarska z kl. V

 

 

 

Najlepsi kolarze to:

 

z klas III-IV


I miejsce – Oliwier Ciesielski z kl.III

II miejsce – Konrad Świrgoń z kl. IV
III miejce – marcel Zaborowski z kl. IV
IV miejsce – Gabriel Jarosz z kl. IV
V miejsce – Bartosz Lipnicki z kl. III

 

 

 

z klas V-VI


I miejsce – Mikołaj Kaliński z kl. VI
II miejsce – Paweł Koralewski z kl. V
III miejce – Kacper Rudnik z kl. V
IV miejsce – Patryk Brzeski z kl. VI
V miejsce – Paweł Naleśnik z kl. V

 

 


            Na apelu szkolnym zostały wręczone medale dla zwycięzców z poszczególnych grupach. Nagrody wręczał Prezes Akademii Kolarskiej z Kołobrzegu – Henryk Hulewicz i instruktor Igor Murawiev. Nagrodę specjalną, statuetkę najlepszej kolarki oraz kolarza wręczył dyrektor szkoły, otrzymali ją: Aleksandra Kuczyńska i Mikołaj Kaliński.

 

 

            Gratulujemy wszystkim zwycięzcom, a wszystkich zainteresowanych uprawianiem kolarstwa zachęcamy do udziału w treningach, które odbywać się będą we wtorki na terenie naszej szkoły, zaś w soboty na hali Milenium i basenie w Kołobrzegu.

 

 

DZIEŃ NAUCZYCIELA

 

           W tym roku Dzień Edukacji Narodowej obchodziliśmy 13 października. Uroczysty apel rozpoczął  przewodniczący Samorządu Uczniowskiego, który w kilku słowach powitał zebranych oraz w imieniu uczniów złożył pracownikom szkoły serdeczne życzenia.

 

 

 

W części artystycznej wystąpili uczniowie klasy IV z humorystycznym przedstawieniem z elementami hip-hopu oraz dzieci z klasy VI, V i III z okolicznościowymi piosenkami.

 

 

 

            Kiedy na salę został wprowadzony sztandar szkoły, głos zabrał pan dyrektor Paweł Pawlak. Podziękował dzieciom za występy oraz złożył życzenia nauczycielom, pracownikom obsługi oraz  zaproszonym emerytom.

 

 

 

         Uroczystość ta była również okazją do wręczenia  nagród i świętowania jubileuszy. Pan Burmistrz Marian Sieradzki wręczył nagrodę Burmistrza Miasta Gościno pani Annie Drzewiec oraz uhonorował drobnymi upominkami jubilatów - panią Danutę Karnaś i pana Piotra Różańskiego z okazji trzydziestopięciolecia pracy zawodowej oraz pana Pawła Pawlaka, który obchodził trzydziestolecie.

 

 

 

            Natomiast nagrody dyrektora szkoły otrzymali: pani Elżbieta Maślana, pani Izabela Jeżyna, pani Magdalena Błaszkiewicz, pan Andrzej Studziński, pani Krystyna Chałas oraz pani Barbara Hawrot.

 

 

 

            W trakcie apelu serdeczne życzenia oraz kosz pełen słodkości przekazały na ręce pana dyrektora przedstawicielki Rady Rodziców.

 

 

 

      Oficjalną część obchodów Dnia Edukacji Narodowej zamknęli uczniowie, wręczając pracownikom szkoły i zaproszonym gościom po symbolicznej różyczce.