Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Robuniu

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Robuniu

78-120 Gościno, Robuń 5

Tel: (94) 354-09-35

CZERWIEC

 

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO  

 

            Zakończenie roku szkolnego to długo wyczekiwany moment dla wszystkich uczniów. W naszej szkole zgromadzili się nauczyciele, uczniowie oraz duża część rodziców, aby uroczyście zakończyć rok szkolny i nagrodzić te dzieci, które przez dziesięć miesięcy ciężkiej pracy zasłużyły na wyróżnienie.

 

 

            Tegoroczny apel miał inny przebieg niż zwykle, ponieważ nie żegnaliśmy szóstoklasistów. Odbyła się jedna uroczystość, podczas której z krótkim programem artystycznym wystąpili uczniowie klasy trzeciej, kończący pierwszy etap nauczania.

 

 

Następnie zostały wręczone świadectwa, dyplomy, nagrody oraz stypendia wszystkim uczniom wzorowym i wyróżniającym się w nauce, a także osiągającym sukcesy sportowe.

 

 

Nagrodzono również dzieci, które w całym roku szkolnym nie opuściły ani jednego dnia nauki. Dodatkowo Pan Dyrektor  wręczył pisemne podziękowania rodzicom wspierającym działania szkoły.

  

 

             Po uroczystości uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami udali się do klas.

 

 

KONKURS PRZYRODNICZY

 

            W dniu 13czerwca 2017 r. w Szkole Podstawowej w Robuniu odbył się już po raz drugi Gminny Konkurs Przyrodniczy, w którym wystartowało 6 drużyn z dwóch szkół podstawowych - z Gościna i Robunia. W skład drużyny wchodzili po jednym przedstawicielu z klasy czwartej, piątej i szóstej.

            Konkurs przebiegał w sześciu etapach. Pierwsze zadanie polegało na rozwiązaniu przez każdego ucznia testu na właściwym dla siebie poziomie, czyli klasy IV, V, VI. Test jednokrotnego wyboru obejmował 30 pytań. Do dalszego etapu awansowało pięć  najlepszych zespołów.

 

 

W drugim etapie uczestnicy kolejno wybierali  30 zdań, zaś drużyny musiały stwierdzić  czy są one prawdziwe, czy fałszywe. Następne zadanie sprawdzało umiejętności praktyczne i uczestnicy musieli rozpoznać 11 ptaków występujących w Polsce. Po tym etapie do dalszych zmagań przeszły 4 drużyny, a każda z nich miała szansę na zwycięstwo.  „Pytania z beczki” to kolejny etap, w którym zespół określał, czy odpowiada za 1, czy za 2 punkty i dopiero wtedy wybierał numer pytania. Jeżeli odpowiedź była poprawna, otrzymywał tyle punktów,  na ile się zdeklarował, jeśli zaś  była zła – drużynie  zabierano tyleż punktów. Etap piąty to rozpoznawanie roślin zielnych. Spośród 11 roślin najbardziej rozpoznawalna była: koniczyna, mniszek lekarski, rabarbar, babka, pomidor.

 

 

Zadanie to bardzo podobało się uczestnikom, gdyż jak na przyrodnika przystało, mogli eksponaty dotykać, wąchać, a nawet padło pytanie: czy można użyć zmysłu smaku?  Etap szósty polegał na uzupełnieniu ćwiczeń interaktywnych o tematyce: „Kontynenty i oceany”, „Parki narodowe Polski”, „Zabytki polskich miast”.

 

         Na zakończenie dyrektor szkoły wręczył nagrody książkowe najlepszym drużynom.

 

Wyniki rywalizacji:

 

I miejsce zespół z SP Gościna w składzie: Igor Maślany, Zofia Koziak, Michał Tarach;

II miejsce zespół z SP Robuń w składzie: Konrad Świrgoń, Weronika Więcławska, Julianna Iwańska;

 

 

III miejsce przyznano ex aequo zespołom z Gościna i Robunia w składzie: Julia Marchlewska, Miłosz Drzewiecki, Lilia Cyganek oraz  Michał Kuczyński, Szymon Pleciak, Wojciech Chałas;

              Tradycyjnie konkurs zakończył się pamiątkowym zdjęciem.

 


 

 

SZKOLNY FESTYN W ROBUNIU

 

            W niedzielę 11 czerwca na terenie Szkoły Podstawowej w Robuniu odbył się Festyn Rodzinny pod hasłem "Gdy zabawa jest wesoła, to się bawi cała szkoła!”. Na szczęście dopisała pogoda, a zaplanowane atrakcje sprawiły, że nie można było się nudzić.

 

 

Tradycyjnie impreza rozpoczęła się od konkurencji rodzinnych, które były doskonałą okazją  do sprawdzenia siły, refleksu, zręczności, fantazji czy talentu plastycznego. Wszystkie konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem i dostarczyły ich uczestnikom wiele frajdy. Naturalnie na zwycięzców poszczególnych potyczek czekały nagrody.

 

 

            Oczywiście nie zabrakło  stałych atrakcji festynu. Przerwy między kolejnymi konkurencjami umilały występy dzieci. Uczniowie zaśpiewali przygotowane pod opieką nauczycieli  piosenki oraz zaprezentowali wspaniałe umiejętności taneczne.

 

 

Na scenie pojawiła się także szkolna grupa teatralna „Niby na niby” ze spektaklem pt. „Tuwim i Brzechwa”, nagrodzonym na tegorocznym Powiatowym Przeglądzie Teatrów Amatorskich oraz wyróżnionym na Przeglądzie Małych Form Teatralnych „Marynki 2017”.

 

 

W tym roku postanowiły wystąpić też mamy uczniów. W uroczych strojach zaśpiewały piosenkę z repertuaru Majki Jeżowskiej pt. „Wszystkie dzieci nasze są” , włączając do wspólnego tańca dzieci.

 

 

            Mała gastronomia natomiast oferowała pyszną grochówkę, pieczoną kiełbasę oraz frytki. Rodzice uczniów upiekli pyszne ciasta, które można było nabyć na deser. Dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa oraz stoisko, przy którym malowano twarze. Organizatorom imprezy udało się również przygotować niespodziankę dla najmłodszych.

 

 

Dzieci w trakcie zabawy miały do dyspozycji ogromną dmuchaną zjeżdżalnię oraz statek piracki z kulkami.

 


 

             Nasza społeczność bardzo chętnie i aktywnie przyłączyła się do imprezy, której celem była przed wszystkim dobra zabawa w gronie rodziny i przyjaciół.  

 

 

"I TY MOŻESZ ZMIENIĆ SWOJE ŻYCIE"

 

         W dniu 8 czerwca 2017 r. uczniowie klas IV - VI uczestniczyli w spotkaniu profilaktycznym przeprowadzonym przez Stowarzyszenie Pomocy Arka Noego.

 


 

Tematyka spotkania koncentrowała się wokół profilaktyki uzależnień - w szczególności uzależnień od papierosów i narkotyków. Nasi goście,w sposób ciekawy i przystępny przedstawili uczniom prawdziwe historie i świadectwa z życia osób, które były uzależnione.

 

 

Zaprezentowane zostały także poruszające prezentacje multimedialne i fragmenty filmów. Dodatkową atrakcją były utwory hiphopowe związane z przesłaniem spotkania wykonane przez prowadzących.

 

 

Spotkanie dostarczyło uczniom wielu wrażeń i emocji, uświadamiając im konsekwencje złych wyborów życiowych.

 

 

KONKURS PIOSENKI NIEMIECKIEJ

 

            Dnia 5 czerwca 2017 r. po raz dziesiąty w naszej szkole odbył się Konkurs Piosenki Niemieckiej. W konkursie wzięło udział 14 uczniów z klasy II – III.

 

 

           Uczniowie zaprezentowali wybrane przez siebie utwory, których uczyli się na lekcjach języka niemieckiego. Każdy uczestnik włożył naprawdę dużo pracy w swój występ, co zostało docenione przez publiczność gromkimi brawami, a komisji przysporzyło nie lada kłopotu z wyborem tych najlepszych.

 

            Po długim namyśle jury postanowiło przyznać:

 

I miejsce:

Dominice Grzebielucha z klasy III i Idze Spychalskiej z klasy II  

 

II miejsce:

Agacie Podolak i Hannie Paneckiej z klasy III

 

   III miejsce:

Milenie Motłoch i Idze Spychalskiej z klasy II

 

                                                                         oraz wyróżnienia:

Dominice Grzebielucha i Martynie Pac z klasy III

Darii Lisowskiej i Sarze Weier z klasy II

 

 

         Wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie bardzo dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy.

 

 

SZKOLNY RAJD ROWEROWY

 

            W sobotę 3 czerwca 2017 r. zorganizowany został przez naszą szkołę rajd rowerowy. Uczestnikami byli uczniowie, rodzice, członkowie rodzin oraz nauczyciele. Była to już druga edycja rajdu. Pierwsza miała miejsce w ubiegłym roku szkolnym przy okazji obchodów 50-lecia szkoły. Jej inicjatorem była nasza Rada Rodziców. W tym roku trasa była taka sama: Robuń, Pobłocie Wielkie, Pobłocie Małe, Myślino, Gościno, Dargocice, Wierzbka Górna i Wierzbka Dolna.

 

 

         Wystartowaliśmy o godz. 11.00, by ukończyć trasę ok. godz. 15.00. Niektórzy uczestnicy dołączali do rajdu w poszczególnych miejscowościach. Najmłodszymi uczestnikami były dzieci z oddziału przedszkolnego. Wszystkim udało się bezpiecznie dotrzeć do mety, którą była, dzięki uprzejmości Pani Sołtys, Świetlica Wiejska w Wierzbce Dolnej .

 

 

      Tam czekała na nas ciepła grochówka i pieczone kiełbaski. Posiłek serwowali nasi rodzice.  

 

 

Po chwilowym odpoczynku przystąpiliśmy do rozgrywania rodzinnych konkurencji sportowych prowadzonych przez nauczycieli. Wielu uczestników brało udział w każdej z konkurencji.

 

 

            Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe. Były też nagrody pocieszenia. Całe przedsięwzięcie było niezwykle udane.

 

 

            Pogoda dopisała i każdy z uczestników wrócił do domu zadowolony. Na trasie o bezpieczeństwo dbali strażacy OSP z Wartkowa, Ramlewa, Robunia i Gościna oraz Straż Miejska. Wspomagała nas również Rada Rodziców ze Szkoły Podstawowej z Gościna. Uczniowie i rodzice z Gościna również byli uczestnikami rajdu.

 


 

     Szczególne słowa podziękowania za pomoc w organizacji należą się Radzie Rodziców, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z Gościna, Fermie Drobiu Popowo z Pobłocia Małego oraz Państwu Magdalenie i Bartłomiejowi Grzesiak.

 

 

 DZIEŃ DZIECKA

 

            Z okazji Dnia Dziecka uczniowie naszej szkoły spędzili czas na wspólnej zabawie. Od rana czekały na nich różnorodne atrakcje. Na początek był to występ grupy cyrkowej "Heca", która bawiła dzieci na zaproszenie Rady Rodziców.

 

 

          Później młodsi uczniowie obejrzeli bajkę pt. „Złodzieje fistaszków", a starsi komedię familijną - "Kosmici na poddaszu". Następnie po smacznym  posiłku przyszedł czas na zmagania sportowe.

 

 

Dzieci przeszły na salę gimnastyczną, gdzie wykonywały kolejno zadania na „obwodzie stacyjnym”. Wszystkie konkurencje zostały zaplanowane tak, aby dostarczyć przede wszystkim dużo zabawy.

 

 

             Około godziny dwunastej uczniowie klas młodszych wrócili do domów, natomiast pozostałe dzieci rozegrały mecz piłki nożnej  - klasa piąta na "resztę szkoły".

 

 

 

BEZPIECZNIEJ PODCZAS WAKACJI

 

            Dnia 29.05.2017 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z panem Wojciechem Grzesiakiem - ratownikiem z Akademii Ratownictwa w Kołobrzegu oraz z panią Katarzyną Kłyk ze Straży Miejskiej w Gościnie.

 

 

Celem wizyty naszych gości było przypomnienie dzieciom zasad bezpiecznego spędzania wolnego czasu, przemieszczania się po drogach, zachowania nad wodą oraz uświadomienie uczniom, jak wiele niebezpieczeństw może na nich czyhać podczas wakacji. Dzieci z dużym zainteresowaniem wysłuchały porad i ostrzeżeń naszych gości, chętnie odpowiadały na zadawane pytania oraz brały udział w scenkach, demonstrując właściwe zachowania w sytuacjach problemowych.

 

 

            Życzylibyśmy sobie, aby uczniowie zawsze pamiętali o swoim bezpieczeństwie i w atrakcyjny i miły sposób spędzili wakacje.

 

 

ŚWIĘTO SZKOŁY

 

            25  maja obchodziliśmy Święto Szkoły, które co roku wyznacza data urodzin naszej patronki, Marii Konopnickiej.  Uczniowie zawsze przygotowują się do tego wydarzenia wcześniej. Przypominają sobie biografię i twórczość pisarki oraz ćwiczą role do przedstawienia. Przynoszą także prace ilustrujące ulubione utwory Konopnickiej na konkurs plastyczny.

 

 

            Uroczysty apel rozpoczął się od powitania, następnie wprowadzono sztandar szkoły i wciągnięto na maszt flagę państwową. Delegacja uczniów złożyła również kwiaty w kąciku patronki.  Potem odbyła się część artystyczna. W tym roku  inscenizacja nawiązywała do życia M. Konopnickiej i jednego z jej utworów, bajki pt. "Muchy samochwały".

 

 

          Apel zakończył się wręczeniem nagród w konkursach, które co roku odbywają się w ramach obchodów Święta Szkoły. W konkursie wiedzowym  największym zasobem wiadomości na temat życia i twórczości patronki wykazali się uczniowie klasy VI, drugie miejsce zdobyli uczniowie klasy IV, trzecie - piątoklasiści.

 

 

Wręczono także nagrody w konkursie plastycznym. Wśród dzieci starszych wyróżniono - Juliannę Iwańską, Patryka Brzeskiego, Gabrysię Bazylińską i Gabrysia Jarosza,

 

 

nagrodzeni z klas młodszych to: Aniela Majewska, Iga Spychalska, Piotr Osiński, Daria Pleciak, Ola Bartwanowicz, Grzegorz Cygan, Albert Kaczocha oraz Magdalena Grodek.

 

 

            W tym roku obchody Święta Szkoły zakończył mecze  kwadranta pomiędzy uczniami klas starszych.

 

 

 

MAMY, MAMUSIE, MATEŃKI….

 

            Tymi słowami zwracały się dzieci do swych mam w dniu ich święta. Z tej okazji  mamy przybyły  na  uroczystość  do oddziału  przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Robuniu.

 

 

Wszystkie dzieci recytowały wiersze i śpiewały piosenki oraz  wręczyły laurki dla mam. W drugiej części spotkania  mamy wykazywały się różnymi  umiejętnościami i wiadomościami ( składanie papierowych samolotów,  rozpoznawanie cytatów z wierszy dla dzieci, umiejętność karmienia galaretką z przewiązanymi oczami, a nawet karaoke ).

 


 

             Mamy spisały się na szóstkę, zabawa była wyśmienita.

 

 

MINI MUNDIAL 2017

 

            W dniu 23 maja 2017 r. na boisku ORLIK przy Gimnazjum w Gościnie odbyły się eliminacje do TURNIEJU PIŁKI NOŻNEJ MINI MUNDIAL 2017, w którym nasza szkoła wystawiła dwie drużyny.

 

 

 

            Zawodnicy z klas młodszych III - IV reprezentowali Austrię, zaś klasy V-VI startowali w bułgarskich barwach. Łącznie w każdej kategorii wystartowało po 4 drużyny z gminy Gościno. Każda drużyna liczyła 10 zawodników, w tym co najmniej 1 dziewczynka. Rozgrywki grupowe odbywały się systemem "każdy z każdym", a następnie we wszystkich kategoriach rozegrano półfinał i finał. Grupa młodsza - Austria, w składzie: Konrad Świrgoń, Michał Kuczyński, Oliwia Ostropolska, Marcel Zaborowski, Grzegorz Cygan, Bartosz Lipnicki, Łukasz Monastyrski, Oliwier Ciesielski, Gracjan Ciesielski. Drużyna wygrała wszystkie mecze: ze Szwecją, Chile, Hiszpanią, uzyskali w każdym spotkaniu wynik 2:0. Padały piękne bramki współgrających ze sobą napastników Konrada i Michała, jak również z rzutów wolnych w ich wykonaniu.

 

 

 

            Wielu wrażeń dostarczyły również mecze drużyny Bułgarii, w skład której weszli: Bartosz Kowalik, Kacper Rudnik, Paweł Koralewski, Tomasz Krystyniak, Adrian Hemon, Paweł Harasimowicz, Weronika Więcławska, Aleksandra Kuczyńska, Wiktoria Balcer, Mikołaj Kaliński. W fazie grupowej oraz półfinałach nie stracili żadnej bramki i wygrali wszystkie spotkania, zaś finał Polska - Bułgaria zakończyła się wynikiem 1:3.

 

 

 

            Po wyczerpujących zmaganiach nasi zawodnicy otrzymali złote medale oraz puchary dla drużyn. Tytuł najlepszego zawodnika został przyznany: Michałowi Kuczyńskiemu i Kacprowi Rudnik, zaś najwięcej bramek strzelili: Konrad Świrgoń -(6)i Bartosz Kowalik -(9), zdobywając miano najlepszego strzelca.

 

 

 

            5 czerwca, kontynuując mundialowe rozgrywki,  najlepsze drużyny piłki nożnej rozegrały kolejne mecze na stadionie POGONI w Szczecinie.

 

 

 

           W kategorii młodszej rozegrali w  grupie A dwa mecze - z Brazylią i Kamerunem, w których Austriacy przegrali z kretesem. Starszym zawodnikom udało się wyjść z grupy E, lecz w kolejnym spotkaniu(1/8 finału), po pechowych dwóch poprzeczkach w wykonaniu Bartka Kowalika, przegrali 1:3, tym samym Argentyna wykluczyła ich z turnieju.

           Zawiedzeni, zmęczeni, ale  bogatsi o nowe doświadczenia piłkarze wrócili do domu.

 

 

WYCIECZKA DO TRÓJMIASTA

 

            W dniach 18 – 19 maja uczniowie klas IV – VI uczestniczyli w wycieczce do Trójmiasta. Zwiedzanie rozpoczęli od Gdyni i wizyty na okręcie muzeum - ORP "Błyskawica".

 

 

Po zapoznaniu się z historią niszczyciela udali się na obiad, a następnie pojechali do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego Wybrzeża w Gdańsku. Zoo okazało się bardzo rozległe i pod koniec zwiedzania nawet najwięksi wielbiciele fauny demonstrowali zmęczenie. Niezapomnianych wrażeń wszystkim dostarczyło spotkanie z rezolutnymi i rozrywkowymi małpami, barwnymi papugami oraz groźnymi gadami. 

 

 

W drodze na miejsce noclegu dzieci regenerowały siły przed ostatnim tego dnia spacerem - wyjściem na molo w Sopocie. Pierwszy dzień wycieczki zwieńczyła kolacja w McDonald's. Noc nie sprzyjała spaniu, dlatego też  ranek dla niektórych uczniów okazał się dość ciężki. Na szczęście smaczne śniadanie szybko postawiło dzieci na nogi i były gotowe na kolejne atrakcje.

 

 

            Drugi dzień zwiedzania rozpoczął się od wizyty przy pomniku na Westerplatte. Tam przewodnik  przedstawił  historię Wojskowej Składnicy Tranzytowej, której obrona we wrześniu 1939 roku stała się symbolicznym początkiem II wojny światowej.

 

 

Z Westerplatte wycieczka udała się do centrum, aby zobaczyć Bazylikę Mariacką Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku i wybudowany w połowie XV wieku dźwig - Żuraw Gdański. Następnie nadal pod opieką przewodnika uczniowie odkrywali uroki Starówki, jej najpiękniejsze i najsławniejsze kamienice, ratusz, Fontannę Neptuna oraz Dwór Artusa.

 

 

Na Starówce dzieci mogły zakupić także pamiątki dla siebie i swoich bliskich. Ostatnim punktem wycieczki był obiad.

            Wyjazd okazał się bardzo przyjemny i z pewnością nie zostanie szybko zapomniany. 

 

 

WYCIECZKA KLAS I-III 

DO SŁOWIŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO

 

            18 maja 2017  nasza szkoła ,,świeciła pustkami”. Wszyscy uczniowie  wyjechali na wycieczki. Klasy I-III wybrały się do Słowińskiego Parku Narodowego.

 

 

Pogoda sprawiła nam przyjemną niespodziankę. Po wielu chłodnych i deszczowych dniach, słońce nie opuszczało nas nawet na chwilę. Już przed 10.00 zawitaliśmy do pięknego skansenu w Klukach. Z wielkim zainteresowaniem obejrzeliśmy dawne zabudowania, sprzęty i narzędzia.

 

 

Mogliśmy też podpatrzeć wypiek chleba i niecodzienną pracę rzeźbiarza.

 

 

Wizytę w skansenie zakończyliśmy zakupem pamiątek i wyruszyliśmy do Łeby. Tam, po pysznym obiedzie, udaliśmy się do Parku Dinozaurów. Olbrzymi teren skrywał mnóstwo atrakcji, ale najbardziej wszystkim podobał się  Dom Strachów i kino 7D.

 

 

Pobyt w Parku Dinozaurów zakończyliśmy wspaniałą zabawą na wielkim placu zabaw.

 


 

Po krótkim odpoczynku i wydaniu resztek kieszonkowego w sklepach z pamiątkami i smakołykami,  ruszyliśmy w  drogę powrotną. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni i opaleni, wróciliśmy do Robunia.