Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Robuniu

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Robuniu

78-120 Gościno, Robuń 5

Tel: (94) 354-09-35

PAŹDZIERNIK

WYCIECZKA  EDUKACYJNA  DO LIPIA

 

            W dniach 16-17 października  2017r. 30 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Robuniu  wraz z opiekunami wzięło udział w 2-dniowych warsztatach edukacyjnych realizowanych w ramach projektu  „Budowa Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) na terenie Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty” w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Lipiu. Celem projektu było przeprowadzenie programu w zakresie aktywnej edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży na temat gospodarowania odpadami, w tym segregacji odpadów z wykorzystaniem PSZOK-ów.

W poniedziałek rano  30 uczniów z klas IV –VII wyjechało do ośrodka edukacyjnego, w którym po zakwaterowaniu i śniadaniu rozpoczęli zdobywanie wiedzy o ekologii. Nad  procesem szkoleniowym  pieczę objęła sympatyczna pani animator – Elżbieta Borecka.

 

 

            Po spotkaniu organizacyjnym, korzystając ze słonecznej, jesiennej pogody, grupa udała się na wycieczkę do lasu, aby obserwować zjawiska zachodzące w tym środowisku. Wśród złotych kolorów jesieni w runie leśnym oprócz roślin i zwierzątek  znaleziono liczne ślady pobytu „niszczycieli przyrody”- czyli ludzi. Tych, którzy zaśmiecają las szklanymi i plastikowym butelkami, papierkami, kubkami…. Przechadzając się meandrami rzeki Mogilicy,  pani Ela opowiadała jak powstają zakola rzeki, jak znajdywać ślady zwierząt, uczyła rozpoznawać drzewa, a nawet obliczać ich wiek.

 

 

Następnie uczestnicy podzieleni zostali na dwie grupy, które na zmianę  uczestniczyły w zajęciach:  warsztatowo-edukacyjnych i laboratoryjnych. Grupa I w sali bioróżnorodności poznawała zasady utylizacji i recyklingu elektroniki oraz tworzenia PSZOK-ów w każdej gminie, a następnie w grupach rysowali twórcze szkice takich obiektów. Grupa II w  laboratorium samodzielnie przygotowywała preparaty, które były oglądane pod mikroskopem. Obserwowali również życie w kompostowniku,  ( roztocza i nicieni),  komórki cebuli i liścia oraz głowę i skrzydła osy. 
            Na zakończenie dnia wszyscy mogli wykazać się inwencją twórczą uczestnicząc w warsztatach kreatywnego  recyklingu, gdzie z kubeczków po jogurcie, butelek, tektur, bibuły, papierków itp. powstały prawdziwe „dzieła sztuki”.

 


 

            Drugiego dnia, po śniadaniu, uczestnicy wyjechali do Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej, usytuowanego w puszczy bukowej. Jest to kompleksu z niezwykłym  zbiorowiskiem różnorodnych gatunków drzew i krzewów. Opiekę nad arboretum sprawuje Nadleśnictwo Gryfińskie, którego pracownicy oprowadzili grupę po ogrodzie. Zwiedzających szczególnie zachwycił mamutowiec olbrzymi, którego ścięty pień sięga  aż 11 m, a w 1986 r. był najwyższym drzewem tego gatunku w Polsce. Po srogiej zimie zachorował i musiano go ściąć. Podziwiano również strzelistą na 42 m jodłę olbrzymią, owoce magnolii parasolowatej i derenia Kousa, dawidię chińską, której kwiaty przypominają zwisające chusteczki. Dowiedziano się, że kasztanowce kwitną w maju, a ich owoce to kasztany, a inne drzewo – kasztan daje jadalne owoce tzn. marony. Niektórym udało się nawet  znaleźć marona i mogli poznać jego smak. Duża  różnorodność egzotycznych drzew i krzewów - 800  gatunków i odmian sprawia, że to miejsce pozostawia niezapomniane wrażenie. 
            Na podsumowanie wizyty odbyły się konkursy z nagrodami, w których uczestnicy w grupach wykazywali się zdobytą wiedzą.

 

 

            Podczas zajęć w ośrodku uczniowie wykazali się dużą aktywnością i wiedzą. Chętnie uczestniczyli w projekcie. Bardzo podobała się im wycieczka. Wszyscy uczestnicy byli zadowoleni z pobytu w Lipiu.

 

 

SPEKTAKLE PROFILAKTYCZNE

 

                Uczniowie klas młodszych i starszych 17 października mieli okazję obejrzeć przedstawienia profilaktyczne. Już po raz kolejny naszą szkołę odwiedzili aktorzy z Teatru „Kurtyna” w Krakowie.

 

 

             Dla klas 0-III wystąpili ze spektaklem pt. „Tu rządzi kot”. W którym tytułowy bohater, spragniony wiedzy i dociekliwy kot powiódł widzów przez zabawną i pouczającą opowieść o wytrwałości, pracowitości, byciu uczciwym i sprawiedliwym. O tym, że złość czyni nas słabszymi, a korzystanie z rad opiekunów pozwala na to, by dobro i prawda dawały nam szczęście.

 

 

             Natomiast uczniowie klas IV - VII obejrzeli spektakl pt. „Możesz odkryć siebie”. Bohater, kilkunastoletni chłopiec, niespodziewanie znajduje się w nowym środowisku, gdzie musi się zmierzyć z nietolerancją, brakiem poszanowania dla tradycyjnych wartości, bezradnością wobec konfliktów i narastającej przemocy. Dzięki temu, że potrafił podejmować właściwe decyzje, udało mu się wpłynąć na rówieśników, którzy nie radzili sobie ze znalezieniem właściwych wzorców w życiu.

 


 

             Uczniowie obejrzeli przedstawienia z dużym zainteresowaniem i chętnie dzielili się wrażeniami. 

 

 

WYCIECZKA  DO DOMACYNA

 

            Dnia 17 października 2017r. uczniowie kl. III i IV pojechali na wycieczkę do Domacyna. Celem wycieczki była wspólna modlitwa przy figurze Matki Boskiej Królowej Świata. Uczniowie zapoznali się z krótka historią ,, przybycia’’figury na wzgórze w Domacynie. Następnie wspólnie z nauczycielami oraz księdzem Stanisławem odmówiliśmy dwie części różańca. Przy figurze Maryi zostały zapalone znicze oraz  przyniesione przez dzieci kwiaty.

           


 

Piękna i słoneczna pogoda oraz wspólna modlitwa była dla wszystkich miłym i radosnym przeżyciem. 

 

 

DZIEŃ NAUCZYCIELA

 

              W tym roku Dzień Edukacji Narodowej obchodziliśmy 13 października. Uroczysty apel rozpoczęła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, która w kilku słowach powitała zebranych oraz w imieniu uczniów złożył pracownikom szkoły serdeczne życzenia. W części artystycznej wystąpili uczniowie klasy IV z humorystycznym przedstawieniem z elementami baśni

 

 

oraz dzieci z klasy V i VII z okolicznościowymi piosenkami.

 

 

Kiedy na salę został wprowadzony sztandar szkoły, głos zabrał pan dyrektor Paweł Pawlak. Podziękował dzieciom za występy a także złożył życzenia nauczycielom, pracownikom obsługi oraz  zaproszonym emerytom.

            Uroczystość ta była również okazją do wręczenia  nagród i świętowania jubileuszy. Pan Burmistrz Marian Sieradzki wręczył nagrodę Burmistrza Miasta Gościno pani Izabeli Jeżynie

 

 

oraz uhonorował drobnymi upominkami jubilatów - panią Wiesławę Burdę  i panią Urszulę Paprocką z okazji trzydziestolecia pracy zawodowej.

 

 

Natomiast nagrody dyrektora szkoły otrzymali: pani Danuta Karnaś, pani Wiesława Burda, pani Urszula Paprocka, pani Grażyna Pluta,  pani Barbara Hawrot, pani Iwona Chlewicka i pan Piotr Różański. W trakcie apelu serdeczne życzenia oraz słodkości przekazały na ręce pana dyrektora przedstawicielki Rady Rodziców.

 

 

Oficjalną część obchodów Dnia Edukacji Narodowej zamknęli uczniowie, wręczając pracownikom szkoły i zaproszonym gościom po symbolicznej różyczce.

 


 

 

WITAJ, SZKOŁO!

 

            Rok szkolny 2017/2018 w Szkole Podstawowej w Robuniu rozpoczął się uroczystym apelem. 4 września w sali gimnastycznej zgromadzili się eleganccy uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele.

 

 

Po krótkim powitaniu przez przewodniczącą SU, Patrycję Sienkiewicz, złożeniu kwiatów w kąciku patronki i wspólnym odśpiewaniu hymnu szkoły, głos zabrał Pan Dyrektor. Serdecznie przywitał zebranych, szczególnie ciepłe słowa skierował do najmłodszych dzieci z oddziału przedszkolnego oraz pierwszej klasy.

 


 

Następnie życzył uczniom powodzenia w nauce i wiele zapału do pracy w nowym roku szkolnym.

            Po uroczystości uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich klas. Tam panowała już swobodniejsza atmosfera. Dzieci miały chwilę, aby podzielić się wrażeniami z wakacji oraz zapoznać się z planem lekcji.