Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Robuniu

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Robuniu

78-120 Gościno, Robuń 5

Tel: (94) 354-09-35

CZERWIEC

 

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

  

            Zakończenie roku szkolnego to zawsze długo wyczekiwany moment dla wszystkich dzieci. Na uroczysty apel przybyli uczniowie i wielu rodziców, aby wspólnie celebrować podsumowanie całorocznej pracy.

  

  

            Uczniowie wzorowi, wyróżniający się w nauce, a także osiągający sukcesy sportowe otrzymali świadectwo, nagrody oraz stypendia z rąk Pana Dyrektora.

  

  

Nagrodzono również dzieci, które w całym roku szkolnym nie opuściły ani jednej godziny lekcyjnej. Dodatkowo Pan Dyrektor  wręczył pisemne podziękowania rodzicom wspierającym działania szkoły.

  

  

Z krótkim programem artystycznym wystąpili trzecioklasiści kończący pierwszy etap nauczania.

  

  

            Apel był również okazją do pożegnania dwóch pań od lat związanych z naszą szkołą - Pani Danuty Karnaś oraz Pani Elżbiety Leksińskiej, które odeszły na emeryturę. Tej części uroczystości towarzyszyło wiele emocji i wzruszeń.

  


  

             Po części oficjalnej uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami udali się do klas, gdzie zostały wręczone pozostałe świadectwa.

  

 

SZKOLNY KONKURS PRZYRODNICZY

  

              18 czerwca 2018 r. odbył się Szkolny Konkurs Przyrodniczy, w którym udział wzięło 6 drużyn. Drużyna składała się po jednym przedstawicielu z klasy czwartej, piątej i szóstej. W pierwszym etapie konkursu każdy uczestnik rozwiązywał test na poziomie swojej klasy, składający się z 20 pytań typu zamkniętego z jedną poprawną odpowiedzią. Członkowie drużyn mogli weryfikować swoją wiedzę i poprawiać niewłaściwe odpowiedzi u innych. Za poprawne rozwiązanie testu z kl. IV, V, VI drużyna mogła uzyskać aż 60 punktów.

  

 

  

Po tym etapie z konkursu odpadła jedna drużyna, która uzyskał najmniejszą ilość łącznych punktów. Kolejne zmagania to odpowiedzi na zasadzie „Prawda czy fałsz”. Pytania losowali uczniowie z poszczególnych klas a odpowiedzi udzielała cała drużyna. Następnie na wylosowane pytania odpowiadali jednocześnie wszystkie drużyny przez podniesienie kartek z odpowiedzią: TAK lub NIE.

  

  

Ciekawym zadaniem okazało się rozpoznawanie 20 zwierząt zamieszkujących różne strefy krajobrazowe. Wielu emocji dostarczył test ze strony quizizz.com, w którym uczniowie na bieżąco kontrolowali prawidłowość swoich wyborów oraz śledzili ranking poprawnych odpowiedzi.

  

  

W finale udział wzięło tylko trzy drużyny. Każda drużyna losowała numer pytania oraz ustalała za ile punktów będą odpowiadać (1, 2, 3 pkt.). Po udzieleniu odpowiedzi otrzymywali wybraną ilość punktów lub je tracili, jeżeli wypowiedź była nieprawidłowa.  

 


  

W kwalifikacji końcowej drużyny uzyskały miejsca:

  

I miejsce: Szymon Pleciak, Bartosz Strychalski, Jakub Młotek; 

II miejsce: Paweł Harasimowicz, Gabriel Jarosz, Oliwier Ciesielski; 

III miejsce: Weronika Więcławska, Gabriela Bazylińska, Kinga Jaskot.

  

Zwycięscy otrzymali piękne nagrody książkowe, które zostały wręczone na apelu porządkowym podsumowującym rok szkolny. Gratulujemy wiedzy przyrodniczej!

 

  

EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ

  

            14 czerwca odbył się egzamin na kartę rowerową, do którego przystąpiło 26 uczniów z klasy IV i dwóch z V. Egzamin prowadzony był w obecności nauczyciela przygotowującego dzieci do egzaminu i dwóch policjantów z Komendy Powiatowej z Kołobrzegu.

  


  

            Składał się n z dwóch części: teoretycznej – sprawdzającej znajomość: przepisów ruchu drogowego i udzielania pierwszej pomocy oraz praktycznej – dotyczącej obsługi technicznej roweru oraz umiejętność jazdy na rowerze z zachowaniem bezpieczeństwa. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu praktycznego było pozytywne zaliczenie testu z zakresu znajomości zasad ruchu drogowego. Część teoretyczną zaliczyło 14 uczniów, którzy przystąpili do egzaminu praktycznego i ukończyli go z wynikiem pozytywnym.

  

  

            Gratulujemy uzyskania pierwszego „prawa jazdy” i życzymy szerokiej drogi.

 

  

OBCHODY DNIA DZIECKA

  

            Z okazji Dnia Dziecka uczniowie naszej szkoły spędzili czas na wspólnej zabawie. Od rana czekały na nich różnorodne atrakcje. Na powitanie był to występ grupy cyrkowej "Heca".

  


  

Niesamowite sztuczki, magia, pokazy z udziałem zwierząt i oczywiście dużo humoru  wprawiło dzieci w doskonały nastrój.

  

  

Następnie został zorganizowany seans filmowy. Młodsi uczniowie obejrzeli bajkę pt. „Straszny dom”, natomiast starsi komedię science fiction  „Zaginiona planeta”. 

               W międzyczasie rodzice przyszykowali poczęstunek – przepyszne zapiekanki i arbuz na deser.

  

  

Następnie uczniowie mogli dać upust swojej energii, uczestnicząc w zabawach sportowych. Dzieci wykonywały kolejno zadania na „obwodzie stacyjnym” przygotowanym na zacienionym terenie przy szkole.

  


  

Dużą atrakcją okazała się możliwość zrobienia okazjonalnych, pamiątkowych zdjęć.

  

  

        Około godziny dwunastej uczniowie klas młodszych wrócili do domów, natomiast pozostałe dzieci rozegrały mecz piłki nożnej. Rozgrywki  między uczniami klasy VI a „resztą szkoły” zakończyły się zwycięstwem szóstoklasistów.

  

 

 

WYCIECZKA DO WIOSKI HOBBITÓW

 

             W dniach 8-9 czerwca 2018 r. uczniowie z klas IV – VII odwiedzili Sierakowo Sławieńskie – miejscowość, w której na dobre zadomowili się Hobbici – mieszkańcy znanej z książek Tolkiena krainy Hobbiton.

 

 

               Po zakwaterowaniu na miejscu dzieci rozpoczęły przygodę w Wiosce Hobbitów. Na początku odwiedzili Wieżę Elfów, Domek Bilbo Bagginsa oraz  stragany pod strzechą, w których mieli możliwość zakupu pamiątek.

 

 

Następnie przyszedł czas na hobbickie gry i zabawy. Największym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się siatkówka balonowa i piłkarzyki terenowe. Po wspólnych zabawach, którym towarzyszyło wiele radości, przyszedł czas na kolację - kiełbaski pieczone przy ognisku. Ciepły posiłek pozwolił dzieciom nabrać sił przed główną atrakcją wyjazdu, czyli udziałem w terenowej grze nocnej pn. „Drużyna smoczego jaja".

 

 

Przeprawa przez ciemny las, trudne zadania do wykonania i przede wszystkim niespodziewane spotkania z bohaterami znanymi z twórczości Tolkiena dostarczyły uczniom niezapomnianych wrażeń. Na szczęście misja przeniesienia smoczego jaja do gniazda Smauga zakończyła się powodzeniem i wszyscy uczestnicy wyprawy bezpiecznie z niej powrócili. Noc przebiegła spokojnie.

 

 

Drugi dzień pobytu rozpoczął się od pysznego śniadania. Po nim dzieci wzięły udział w kolejnej grze terenowej pn. „Wyprawa przez Mroczną Puszczę”. W tę tajemniczą wyprawę wyruszyli na rowerach. Ich zadaniem było zdobycie zaszczytnego miana strażnika Śródziemia. Przemierzając Mroczną Puszczę musieli rozwiązywać postawione przed nimi zadania, odnaleźć ukryte skarby, a po powrocie odgadnąć hasło i zapisać rozwiązania z trasy. Każdy uczestnik otrzymał Glejt Króla Elfów.

 

 

              Wyprawa do Wioski Hobbitów była bardzo udana, sprawiła wszystkim dużo radości i dostarczyła miłych przeżyć.

 

 

WYCIECZKA DO LASU

  

                Dnia 29 maja klasa czwarta wyjechała na wycieczkę do lasu w okolice Podczela. Głównym punktem wyprawy było zobaczenie pomnika przyrody liczącego 640 lat- dęba Warcisława.

 

 

  

                Uczniowie mogli obserwować naturalny świat roślin i zwierząt, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic.  Poznawali  różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste, krzewy, mchy i paprocie.

  

 

  

                Wyjazd oprócz walorów związanych z przebywaniem na łonie natury miał również na celu zintegrowanie zespołu klasowego.

  


  

                Wyprawa zakończyła się ogniskiem przy którym wszyscy piekli kiełbaski.

 

    

SPOTKANIE Z NAJBLIŻSZYMI

  

                Obchodzony 26 maja  Dzień Mamy  stał się okazją, aby uczniowie klasy IV podziękowali swoim najbliższym za trud włożony w ich wychowanie oraz ciepło rodzinnego domu. Dlatego też 30 maja czwartoklasiści zorganizowali spotkanie.

  

  

                Przybyli goście zajęli miejsca przy pięknie udekorowanym stole. Uroczystość rozpoczęła się od powitania przybyłych gości przez wychowawczynie klasy p. Magdalenę Błaszkiewicz. 

                Dzieci podczas spotkania zaprezentowały program artystyczny. Przedstawienie w humorystyczny sposób nawiązywało do obowiązków domowych. Dzieci zaśpiewały też popularne piosenki okolicznościowe.

  


  

                Spotkanie zakończyło się miłymi rozmowami przy słodkim poczęstunku. Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.  

 

 

SZKOLNA WYCIECZKA DO MALBORKA

  

            24. 05. 2018 r. uczniowie klas starszych naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do zamku krzyżackiego w Malborku.

 


  

            Zbiórka była wyznaczona na godzinę 6:15 na dziedzińcu szkolnym. Wszyscy stawili się punktualnie. Na początku policjant skontrolował kierowcę i autokar, później wycieczkowicze zajęli swoje miejsca. Jechaliśmy długo, a każdy zajmował sobie czas jak umiał, jedni drzemali, inni rozmawiali lub oglądali mijane widoki za oknem, a jeszcze inni grali na telefonach i tabletach. 

            Na miejscu byliśmy około godziny 12:00 i wraz z przewodniczką rozpoczęliśmy zwiedzanie. Wędrowaliśmy krużgankami, przechodziliśmy wąskimi korytarzami zamkowymi, byliśmy w sali rycerskiej, gdzie usiadłem na fotelu wielkiego mistrza zakonu. Zwiedzaliśmy też Muzeum Zamkowe. Na koniec każdy mógł sobie kupić drobną pamiątkę.

  

  

            Zamek w Malborku jako budowla jest imponującym dziełem gotyckiej architektury sakralno-obronnej braci zakonnych, przeznaczona do celów świeckich i kościelnych. Jako warownia nigdy nie został zdobyty. Odkupił go od wojsk zaciężnych w XV wieku król polski Kazimierz Jagiellończyk.

  


 

            Ostatnim punktem programu był obiad, który zjedliśmy z wielkim apetytem i ruszyliśmy w drogę powrotną. Na miejscu byliśmy około godziny 21:30. 

            Po wycieczce czułem się zmęczony, ale zadowolony. Chociaż wcześniej byłem już w Malborku z rodzicami dwukrotnie, to i tak nie żałuję udziału w wycieczce. Zamek malborski zawsze robi na mnie ogromne wrażenie, świadczy o potędze państwa krzyżackiego, przytłacza swym ogromem, jest skarbnicą wiedzy. Dzięki takim wycieczkom, dzięki spotkaniom z historią oko w oko dowiadujemy się więcej niż z podręcznika czy lekcji. W 1997 roku Zespół Zamkowy w Malborku wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

 

                                                                                                                                                    Szymon Pleciak kl. VI

 

 

 WYCIECZKA 

,,PO ZIEMI KASZUBSKIEJ”

  

           Dnia 24.05.2018r. uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami wyjechali na całodniową wycieczkę na Kaszuby. Po ponad trzygodzinnej jeździe uczestnicy dotarli do Szymbarku.

  

 

 

Tam czekał na nich przewodnik, który zapoznał wszystkich z fragmentami historii związanej z Domem Sybiraka i trudnymi losami Polaków.

 

 

 

Uczniowie mieli możliwość obejrzenia najdłuższej deski świata i wielkiego fortepianu. Dla dzieci jednak największą atrakcją okazał się – dom ,,do góry nogami”, gdzie każdy dostawał zawrotów głowy i z trudem utrzymywał równowagę.

  

 

 

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie skansenu we Wdzydzach Kiszewskich. Tam też uczniowie wzięli udział w zajęciach warsztatowych, podczas których samodzielnie wykonali małe miotełki. Mogli też spróbować prania i maglowania przy użyciu narzędzi i naczyń, stosowanych przez ich prababcie.

 

 

  

Najbardziej jednak spodobała się dzieciom lekcja w starej szkole, gdzie dowiedzieli się co oznaczało kiedyś słowo ,,dyscyplina”. Niektórzy poznali smak klęczenia na grochu, obejrzeli dawne pomoce i sprzęty szkolne.

  

 

  

Zasiedli również w starych ławkach i pierwszy raz w życiu mogli napisać kilka zdań zwykłym piórem i atramentem!

 


 

         Po wspaniałej zabawie wszyscy udali się do Kościerzyny na obiad, po zjedzeniu którego wyruszyli w drogę powrotną do Robunia. Uczniowie wracali do domu zaopatrzeni w pamiątki, zdjęcia, a przede wszystkim w nowe doświadczenia i niezapomniane wrażenia.

 

 

ŚWIĘTO SZKOŁY

 

            23 maja obchodziliśmy Święto Szkoły, które co roku wyznacza data urodzin naszej patronki, Marii Konopnickiej. Uczniowie zawsze przygotowują się do tego wydarzenia wcześniej. Przypominają sobie biografię i twórczość pisarki oraz ćwiczą role do przedstawienia. Przynoszą także prace ilustrujące ulubione utwory Konopnickiej na konkurs plastyczny.

 

  

            Uroczysty apel rozpoczął się od powitania, następnie wprowadzono sztandar szkoły i wciągnięto na maszt flagę państwową. Delegacja uczniów złożyła również kwiaty w kąciku patronki.  Potem odbyła się inscenizacja. W tym roku część artystyczna nawiązywała do biografii Konopnickiej i jej twórczości świadczącej o wielkiej wrażliwości naszej patronki na największe bolączki ówczesnych czasów, czyli sprawy ojczyzny oraz  los najuboższych, szczególnie dzieci.

  

  

             Apel zakończył się wręczeniem nagród zwycięzcom konkursów, które co roku odbywają się w ramach obchodów Święta Szkoły. W konkursie pn. "Wiem wszystko o Marii Konopnickiej" największą wiedzą  na temat życia i twórczości patronki wykazali się uczniowie klasy VII, którzy otrzymali dyplom i słodkości.

 

 

Natomiast nagrody książkowe wręczono dzieciom wyróżnionym w konkursie plastycznym.

 

 

            W tym roku obchody Święta Szkoły zakończyły się rozgrywkami sportowymi między starszymi uczniami - rozegrano mecze piłki nożnej między miejscowościami. Puchar Dyrektora szkoły wywalczyła drużyna z Wartkowa.

 

 

  

SZKOLNY FESTYN 

 

            W niedzielę 20 maja br. na terenie naszej szkoły odbył się Festyn Rodzinny. W tym roku bawiliśmy się pod hasłem "Wszyscy się bawią i śpiewają i wkoło radość rozsiewają!”.  Na szczęście dopisała pogoda, a zaplanowane atrakcje sprawiły, że nie można się było nudzić. Tradycyjnie impreza rozpoczęła się od konkurencji rodzinnych, które były doskonałą okazją  do sprawdzenia siły, refleksu, zręczności, fantazji czy talentu plastycznego.

 

  

Wszystkie konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem i dostarczyły ich uczestnikom wiele frajdy. Naturalnie na zwycięzców poszczególnych potyczek czekały nagrody. 

  

 

            Oczywiście nie zabrakło  stałych atrakcji naszego festynu. Występy dzieci umilały przerwy między kolejnymi konkurencjami. Uczniowie zaśpiewali przygotowane pod opieką nauczycieli  piosenki i zaprezentowali dwa układy taneczne.

 

  

Mała gastronomia natomiast oferowała pyszną grochówkę, pieczoną kiełbasę oraz frytki. Rodzice uczniów upiekli również pyszne ciasta, które można było zakupić na deser.

 

 

 

Dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa oraz stoisko, przy którym wykonywano tatuaże i pachnące mydełka.

  

 

Organizatorom imprezy udało się też przygotować niespodzianki. Najmłodsi mieli do dyspozycji ogromną, dmuchaną zjeżdżalnię oraz statek piracki z kulkami.  

 

 

Wszyscy mogli zaznać przyjemności z przejażdżki konnej i postrzelać do celu z broni pneumatycznej.

 

 

           Nasza społeczność bardzo chętnie i aktywnie przyłączyła się do imprezy, której celem była przed wszystkim dobra zabawa w gronie rodziny i przyjaciół. 

 

 

KONKURS PIOSENKI ANGIELSKIEJ

 

                Dnia 17 maja 2018r. w naszej szkole po raz pierwszy odbył się Konkurs Piosenki Angielskiej dla uczniów klas I-III. 

Głównym celem konkursu była prezentacja umiejętności językowych i wokalnych uczniów oraz propagowanie nauki języków obcych poprzez piosenki. Jury oceniało m.in. poprawność językową, walory głosowe oraz ogólny wyraz artystyczny. Zgromadzona publiczność wielkimi brawami nagradzała występy młodych artystów.

 


  

LAUREACI:

  

1. Iga Spychalska kl. III 

2. Katarzyna Krawczyńska kl. I 

3. Magda Grodek kl. II

  

WYRÓŻNIENIE : Maja Młotek kl.II, Aniela Majewska kl.II , Maja Szcześniak i Karolina Junak kl.II, Maksymilian Biskupski i Szymon Jaskot kl.II, Daria Lisowska i Sara Weier kl.III, Milena Motłoch i Amelia Dławichowska kl.III

 

 

KONKURS Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO PN.

„SPRACHDOKTOR 2018”

 

            W dniach 16 i 17 maja uczniowie z klas IV – VII mieli okazję wykazać się swoją wiedzą ze znajomości języka niemieckiego biorąc udział w szkolnym konkursie pn. „Sprachdoktor 2018”.  Do konkursu przystąpiło 16 uczniów. Uczestnicy startowali w czterech kategoriach: kl. IV, kl. V, kl. VI i kl. VII. Czas trwania konkursu wyniósł 45 minut. W tym czasie sprawdzali swoją podstawową wiedzę gramatyczną oraz znajomość słownictwa. Zadania miały charakter „zamknięty”, czyli do każdego pytania należało wybrać jedną z czterech podanych odpowiedzi.

 


  

Najlepiej z zadaniami poradzili sobie zdobywając miejsca:

  

- z klasy IVI miejsce -Kinga Jaskot 

                   II miejsce - Jakub Młotek 

                   III miejsce - Bartosz Lipnicki

  

- z klasy V:    I miejsce -Bartosz Strychalski 

                     II miejsce -Weronika Głąb 

                     III miejsce -Oliwia Ostropolska

  

- z klasy VI:  I  miejsce – Szymon Pleciak 

                   II miejsce – Weronika Więcławska 

                   III miejsce – Paweł Harasimowicz

  

- z klasy VII:  I miejsce -Wojciech Chałas 

                    II miejsce Wiktoria Balcer 

                    III miejsce - Patrycja Sienkiewicz

  

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a zwycięzcom gratulujemy.

 

  

CO WIEMY O UNII EUROPEJSKIEJ?

  

             W dniu 15 maja po raz kolejny odbył się w naszej szkole Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej dla uczniów klas IV - VII. Jego celem jest zachęcenie uczniów do czynnego zainteresowania się tematyką Unii Europejskiej, kształtowanie proeuropejskich postaw i chęci aktywnego uczestnictwa w budowaniu zjednoczonej Europy, ale przede wszystkim umożliwienie uczniom konfrontacji własnych wiadomości z rówieśnikami. 

      Konkurs miał formę testu zawierającego 25 pytań, które dotyczyły m.in. flagi, hymnu, waluty, państw członkowskich. Były również trudniejsze pytania dotyczące np. działalności instytucji Unii czy porozumienia z Schengen. Do rozwiązania testu przystąpiło 26 uczniów.

 

 

 Najobszerniejszą wiedzą wykazali się i zdobyli miejsca następujący uczniowie:

  

I miejsce – Karolina Rzewucka 

II miejsce – Jakub Młotek 

III miejsce – Wiktoria Balcer

 

                Zwycięzcom gratulujemy a wszystkim, którzy brali aktywny udział w zdobywaniu wiedzy o unii dziękujemy i zapraszamy za rok.