Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Robuniu

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Robuniu

78-120 Gościno, Robuń 5

Tel: (94) 354-09-35

HIST0RIA NASZEJ SZKOŁY LATA 1945-2000

Rok szkolny 1945/46

             rozpoczął się 12 września w budynku , w którym mieściła się przed wojną szkoła niemiecka. Naukę rozpoczęło 33 dzieci, które zostały podzielone na trzy klasy. Pierwszym nauczycielem po wojnie była pani Helena Huber, która na podstawie nominacji Inspektora Szkolnego w Ustroniu Morskim objęła stanowisko p.o. kierownika Szkoły Podstawowej w Robuniu.

            15 października rozpoczęła pracę w szkole pani Ludmiła Szwarnowiecka. 1 lutego 1946r. objęła stanowisko kierownika szkoły. W trakcie roku szkolnego utworzona została czwarta, a nawet piąta klasa. Niektóre dzieci przeszły w tamtym roku aż trzy klasy.  

 

6 stycznia 1947r.

            Związek Samopomocy Chłopskiej zebrał wśród mieszkańców wsi dary w naturze na zorganizowanie choinki szkolnej. Każde dziecko zostało obdarowane choinkowym prezentem. A prezenty wręczał oczywiście św. Mikołaj.  

 

4 – 7 czerwca 1947r.

            Wycieczka kl. V i VI do Gdańska, Gdyni i Sopotu. Niezapomniane wrażenia.  

 

28 września 1947r.

            Uczniowie szkoły przygotowali inscenizację ( wiersze i piosenki ), którą zaprezentowali w Kołobrzegu podczas powiatowych obchodów Święta Spółdzielczości.  

 

26 czerwca 1948r.

            Zakończenie roku szkolnego. Szkołę ukończyło dziesięcioro dzieci. Była to dobra klasa, więc żegnano się z żalem. Wśród wyróżniających się uczniów do liceum ogólnokształcącego odeszła Maria Dzik, ( Maria Sośnicka ), późniejsza wieloletnia nauczycielka szkoły.

 

9 -  13 października 1948r.

            Wycieczka kl.VII do Poznania i Wrocławia. Zwiedzanie miejsc historycznych, ZOO, wystawy Ziem Odzyskanych.  

 

25 czerwca 1949r.

            Klasę siódmą ukończyło 11 dzieci. Młodsze klasy zorganizowały uroczystość pożegnalną. W minionym roku szkolnym zakupiono pomoce naukowe do nauczania fizyki i chemii. Liczba książek w bibliotece szkolnej osiągnęła 350 tomów.

 

29.09. – 09.10. 1949r.

            Wycieczka kl. VI i VII do Warszawy. Oprócz zwiedzania zabytków -  obejrzenie właśnie oddanej do użytku Trasy W –Z.  

 

23 czerwca 1950r.

            Wreszcie zainstalowano w szkole telefon. Kosztował 14 000,00zł. Pieniądze na ten cel zarobiły dzieci przy kopaniu ziemniaków w Państwowym Gospodarstwie Rolnym w Robuniu.  

 

5 stycznia 1952r.

            Tradycyjnie zorganizowana została zbiórka podarków, które zostały wręczone wszystkim dzieciom szkolnym i przedszkolnym na uroczystości choinkowej. Sama choinka przystrojona została zabawkami wyobrażającymi pracę ludzi różnych zawodów. Największą atrakcją był Dziadek Mróz, który z każdym dzieckiem rozmawiał na temat jego pracy szkolnej i zależnie od tego – chwalił lub ganił. Uroczystość urozmaicił bogaty program artystyczny. Na zakończenie wyświetlony został film „ Konik Garbusek”.  

 

7 października 1952r.

            Uczniowie szkoły biorą udział w ważnych wydarzeniach państwowych. Na zaproszenie kierownika szkoły, Ludmiły Szwarnowieckiej, przybył kandydat na posła , ob. Jan Kreat, który został uroczyście przywitany przez dziatwę szkolną. Spotkanie przygotowała drużyna harcerska.  

 

28 stycznia 1953r.

            Drużyna harcerska zorganizowała szkolny konkurs czytelniczy. Wzięło w nim udział 14 dzieci. I nagrodę zdobył  Wacław Bazyliński, - kl. VI, II – Maria Chudzicka – kl. VI, III – Anna Wierzbicka – kl. VI. Konkurs przyczynił się do ożywienia czytelnictwa w naszej szkole. 

 

1 – 30 października 1953r.

            W tym roku szczególnie uroczyście obchodzono Miesiąc Odbudowy Warszawy. Zorganizowano zbiórkę złomu i odpadków użytkowych na ten cel. Ogłoszono współzawodnictwo  w zbiórce pieniędzy. Zorganizowano spotkania w klasach, czytano artykuły, dzieci wykonywały gazetki o swojej stolicy. Zebrano kwotę 147,00 zł. na odbudowę Warszawy.  

 

19 czerwca 1954r.

            Egzaminy. W tym roku sprawdzaniem wyników nauczania objęto uczniów kl. IV, V i VI. Uczniowie nie mieli problemu z wykonaniem zadań. Egzamin pisemny i ustny z języka polskiego wypadł bardzo dobrze, natomiast trochę słabiej wykonali uczniowie zadania pisemne z matematyki. Wyniki tegorocznych sprawdzianów są odzwierciedleniem bardzo dobrej pracy szkoły w całym roku szkolnym. 

 

KL. IV i V z wychowawcami: L Szwarnowiecką i H. Hu

 

 

2 października 1955r.

            Z okazji setnej rocznicy śmierci Adama Mickiewicza zorganizowany został szkolny konkurs recytatorski utworów naszego wieszcza. Najlepszym recytatorom wręczono nagrody – dzieła Mickiewicza. Uroczystość zakończono w sali wiejskiej wieczornicą, na którą przybyli rodzice oraz osoby nie związane ze szkołą. Recytacje wierszy poety wykonane przez uczniów społeczeństwo wsi nagrodziło gromkimi oklaskami

 

   Zespół kl.II Od prawej : Z. Hawrot, M. Brzeska, M. i K. Kaczmarzyk, u dołu

K. Rakowski

 

 

29 stycznia 1956r.

            Dzień Prawa Harcerskiego. W tym dniu odbyła się uroczysta zbiórka, w czasie której uczniowie zapoznali się z nowym Prawem Harcerskim  oraz tekstem Przyrzeczenia Harcerskiego. Uczniowski zespół dramatyczny przygotował tematyczną uroczystość. Czuwaj! – to hasło w świetle nowego Prawa Harcerskiego nabrało pełnego znaczenia i nadało kierunek dalszej pracy harcerskiej.

 

1 czerwca 1957r.

            Dzień Dziecka obchodzono w tym roku nad jeziorem w Dargocicach. Wycieczka była bardzo bogata w treści poznawcze, przyrodnicze i geograficzne, a szczególnie w treści wychowawcze i  rekreacyjne. Na świeżym powietrzu odbyły się zabawy, wyścigi i konkursy, a także ulubione przez dzieci podchody.

 

 

11 listopada 1957r.

            W związku z epidemią grypy przerwana została nauka w szkole w dniach 12  - 15 listopada. Decyzja kier. szk. Uzgodniona została z Wydziałem Oświaty.

 

1 czerwca 1958r.

            W dniach 15 kwietnia – 1 czerwca w naszej szkole przeprowadzony został remont kapitalny. Dokonano m.in. wymiany instalacji wodnej. Szkoła zyskała nowe ogrodzenie.

 

11czerwca 1958r.

            Wycieczka kl.III i IVdo Kołobrzegu. Dzieci zwiedzały Ratusz, Katedrę, port, latarnię morską, bibliotekę. Pod pomnikiem poległych żołnierzy polskich w walce o Kołobrzeg dzieci złożyły kwiaty.  

 

1 maja 1959r.

            Dzieci przemaszerowały w uroczystym pochodzie do sali kina, gdzie odbyła się akademia pierwszomajowa.

 

Krakowiaczek w wykonaniu kl.II

 Druga od lewej: M. Zarzycka, A. Kaczmarzyk, J. Marszał, R. Osiński, K. Jordan;

klęczą od lewej: R. Wójcik, W. Gemborys

 

 

Królowa Wiosna w otoczeniu swych paziów i motylków.

Od lewej stoją: J. Gemborys, W. Hurkała, St. Zarzycka, I. Wójcik, B. Hromiak

B. Hejzner, H Kietla.

 

 

1 września 1959r.

            Właśnie dziś oddano trzy nowe sale lekcyjne w budynku Gromadzkiej Rady Narodowej. Szkoła będzie się mieściła teraz w dwóch budynkach.

 

W prawym skrzydle budynku GRN mieszczą się trzy sale lekcyjne, dwie na dole, jedna na górze.

 

 

8 marca 1960r.

             Ze względu na 50 – lecie istnienia tego święta Dzień Kobiet obchodzono szczególnie uroczyście. Dzieci przygotowały część artystyczną, na którą zaproszono wszystkie panie z miejscowości Robuń. Uroczystość odbyła się w sali wiejskiej. Dzieci zaprezentowały zabawne piosenki, wiersze i skecze.

 

A tak prezentował się zespół artystyczny naszej szkoły na występach w Gościnie.

Od prawej naucz. M. Dzikowska (Sośnicka).

 

 

5 czerwca 1963r.

             W tym roku wieś Robuń uzyskała po raz trzeci pierwsze miejsce w powiecie w zbiórce na SFBS.  Ponadto zwyciężyliśmy w konkursie na najpiękniejszą wieś. Dzięki aktywnemu życiu społecznemu mieszkańców wsi, dzięki dbałości o czystość i porządek wokół własnych zagród, miejscowość nasza otrzymała zaszczytny tytuł najpiękniejszej wsi w powiecie, a w nagrodę -  telewizor marki ” Klejnot” oraz magnetofon. Sprzęt ten wzbogacił wyposażenie świetlicy wiejskiej i będzie służył całemu społeczeństwu. Do wygranej w konkursie przyczyniły się także dzieci z naszej szkoły. Ponadto na uwagę zasługuje fakt, iż najstarsi uczniowie uczestniczyli w znaczącej dla mieszkańców Pomorza i całej Polski uroczystości odsłonięcia Pomnika Zaślubin Polski z Morzem. Na uroczystość przybyli do Kołobrzegu przedstawiciele  najwyższych władz państwowych, m. in. Przewodniczący Rady Państwa A. Zawadzki, Minister Obrony Narodowej M. Spychalski.

 

1 marca 1964r.

            W związku z tym, iż wieś Robuń od 4 lat zajmuje pierwsze miejsce w powiecie w zbiórce pieniędzy na  SFBS, Robuń ma otrzymać nową szkołę.  

 

15 października 1965 r.

            Przystąpiono wreszcie do budowy nowej szkoły. Wzniesione zostały baraki obok placu budowy i zwieziono materiały budowlane. Trwają wykopy pod budowę fundamentów. Budynek ma być  pawilonowy : pięć sal lekcyjnych, dwie klasopracownie, świetlica i duży korytarz. Niestety, w planach budowy brak sali gimnastycznej i mieszkania dla nauczyciela, o co zabiegała kier. szkoły – i to  stanowi ujemny aspekt budowy.  

 

1 września 1966r.

            Wielki dzień Robunia. Po latach starań, dzięki ofiarności społeczeństwa wsi, ( od pięciu lat wieś Robuń utrzymuje w powiecie pierwsze miejsce w zbiórce na Społeczny Fundusz Budowy Szkół ),dzięki poparciu władz powiatowych powstała nowa szkoła. Od rana we wsi ożywiony ruch. Trwają ostatnie przygotowania. Pogoda niestety fatalna, pada deszcz. Przybywają goście, przedstawiciele władz powiatowych i gromadzkich. Orkiestra gra hymn państwowy. Przemówienie wygłasza przew. Gromadzkiej Rady Narodowej, ob. Józef Majewski. Z sali kina  goście, gospodarze i młodzież szkolna  udają się w  radosnym pochodzie do nowej szkoły. Szkoła Wartkowo przysyła delegację z kwiatami  i życzeniami. Po przecięciu wstęgi następuje otwarcie szkoły dla zwiedzających. W „Kronice Szkoły” zapisano: „ W dniu  1 września1966r. (...) oddano do użytku nową szkołę podstawową w miejscowości Robuń powiatu kołobrzeskiego. Niniejszą szkołę przekazuje się społeczeństwu, pedagogom i młodzieży”.

 

28 kwietnia 1967r.

            Zakończony został kurs gotowania i pieczenia zorganizowany w naszej szkole przez KGW. Wzięło w niej udział 38 dziewcząt i kobiet. Uroczystość zakończenia uświetniły znakomite potrawy  i  wypieki kulinarne.

 

28 sierpnia 1968r.

            W okresie wakacji kwaterowała w naszej szkole kolonia dzieci pracowników Państwowych Zakładów Higieny  w Warszawie. Na cotygodniowe ogniska dzieci zapraszały młodzież robuńską i jej rodziców.  Kolonia prowadzona była wzorowo.  

 

12 – 16 czerwca 1969r.

            Wycieczka do Krakowa, Wieliczki i Zakopanego. Na tę atrakcyjną wycieczkę wyjechało czternastu uczniów naszej szkoły. Wycieczkę finansował PGR w Myślinie i Pobłociu Małym.

 

6 lutego 1971r.

            Dziś odwiedził naszą szkołę Czesław Białas, pierwszy wójt Robunia, który po ustaniu działań wojennych pomagał w utworzeniu szkoły. Czesław Białas jest krajoznawcą, wygłasza prelekcje w szkołach, wydaje ilustrowane przewodniki turystyczne.  

 

4 czerwca 1972r.

            Koło Łowieckie „ Pantera” zorganizowało Dzień Dziecka w Rokosowie. Autokary wojskowe przywoziły  dzieci na miejsce spotkania. Odbyły się zawody sportowe i konkursy miedzy szkołami: Karlino Lepino i Robuń. Grała orkiestra wojskowa. A po zawodach –prawdziwie żołnierski obiad, wiadomo – grochówka!  

 

15 czerwca 1973r.

             Po 47 latach pracy dydaktycznej w okresie przedwojennym, w czasie okupacji ( tajne nauczanie ), a także po wojnie w Robuniu odeszła na emeryturę pani Ludmiła Szwarnowiecka. Nowym dyrektorem szkoły zostanie pan Ireneusz Budzelewski. Rozwiązana zostaje czteroklasowa szkoła w Myślinie. Jej uczniowie uczęszczać będą do naszej szkoły, a wraz z nimi pani Janina Pieróg, wieloletni dyrektor tej szkoły.

 

12 czerwca 1974r.

            Zespół taneczny naszej szkoły zajął pierwsze miejsce w przeglądzie powiatowym. Uczennica D. Woś zajęła pierwsze miejsce w gminnym i powiatowym konkursie recytatorskim. W powiatowym konkursie matematycznym wyróżnieni zostali A Harasimowicz i J Chomicz. Drużyna piłki nożnej zajęła trzecie miejsce w powiatowej olimpiadzie sportowej. Uczennica L. Lenczewska  zajęła drugie miejsce w zawodach l.a., natomiast M. Woś – drugie miejsce w biegu na 1000m w czasie tej olimpiady.

 

14 października 1975r.

            Uczniowie w tym dniu sami sprawowali dyżury, byli dobrze przygotowani do lekcji i zachowywali się wzorowo. Po lekcjach zaprosili nauczycieli na uroczyste spotkanie. Najbardziej podobały się zabawne piosenki ułożone przez dzieci i dedykowane nauczycielom.  

 

23 kwietnia 1976r.

             Harcerze i zuchy wzięli udział w gminnych przeglądach „Śpiewające szóstki” i Śpiewające zastępy”. W maju – przegląd powiatowy.

 

2 października 1977r.

             Ucz. Kl. siódmej, Mariola Stefaniak, zwyciężyła w gminnych eliminacjach Turnieju Wiedzy Pożarniczej i reprezentuje gminę Gościno w turnieju wojewódzkim.1października nasze dziewczęta wygrały mecz piłki ręcznej z rywalkami ze szkoły w Kołobrzegu. Wynik meczu: 4 : 2 

 

19 lutego 1978r.

            Mamy nareszcie prawdziwa zimę. To prawdziwy raj dla wszystkich dzieci. Harcerze okazali się doświadczonymi tropicielami w szukaniu ukrytych strzałek na śniegu i listów z zadaniami dla zastępów. Zbiórka zakończyła się za lasem przy ognisku. Były zabawy, kiełbaski i jak zwykle – harcerska piosenka.

 

20 października 1979r.

            Za sprawne przeprowadzenie badań sprawności fizycznej dzieci Kuratorium Okręgu Szkolnego w Koszalinie przyznało naszej szkole nagrodę pieniężną w wysokości 10 000,00zł. Nagrodę przeznaczono na zakup sprzętu sportowego.  

 

1 września 1982r.

            Staraniem dyrektora Ireneusza Budzelewskiego w okresie wakacji dokonano remontu kapitalnego szkoły. Pokój nauczycielski zamieniono na szatnię. Dawna szatnia zmieniła się w klasę matematyczną, Została wyposażona w nowe meble. Gabinet dyrektora i pokój nauczycielski mieści się w miejscu pryszniców, z których od lat nikt nie korzysta. Dawny sklepik przebudowany został na magazynek chemiczny i   magazynek sprzętu sportowego.

 

15 listopada 1985r.

            Na terenie naszej gminy utworzono Gminny Komitet Pomocy Szkole. Na czele Komitetu stanął Tadeusz HOŁOWCZYC, nadleśniczy z Gościna. Komitet uaktywnił zakłady pracy, które dawniej objęły patronatem szkoły i często o tym już zapomniały. Patronem naszej szkoły jest PGR MYŚLINO. Szkoła nasza od lat czerpie z tej opieki olbrzymie korzyści. PGR pomaga w zakupie sprzętu szkolnego, zakupuje sprzęt sportowy, finansuje wyjazdy dzieci naszej szkoły na kolonie, obozy stałe i wędrowne w liczbie od kilkudziesięciu do ponad stu dzieci rocznie, funduje dożywianie dzieci, służy pomocą w trudnych    sytuacjach. Od 20 listopada  nasze dzieci będą otrzymywać zupy regeneracyjne przywożone ze stołówki w Myślinie.

 

26 maja 1986r.

            Uczniowie od kl.III do VIII pojechali na wycieczkę do Ciechocinka, Biskupina i Kruszwicy,  a w tydzień  później najstarsze klasy, jak co roku, odpoczywały na biwaku w Dargocicach.  

 

13 października 1986r.

             W tym dniu odbyła się piękna uroczystość dwudziestolecia nowej szkoły. Przybyli liczni goście, a wśród nich wieloletnia kierowniczka tej szkoły Ludmiła Szwarnowiecka wraz z mężem, naczelnik gminy  Stanisław Fijałkowski, dyr. PGR pan J.Kruk, dawny przewodniczący GRN Józef Majewski. Ze wzruszeniem wysłuchano  Kroniki szkoły zaprezentowane przez nauczycielki – dawne uczennice pani Szwarnowieckiej.  

 

26 października 1986r.

            Na stadionie sportowym w Gościnie odbył się konkurs latawców z okazji Święta Latawca. Brały udział  szkoły w Gościnie, Wartkowie i Robuniu. Puchar przechodni GOSiR Gościno zdobyła Szkoła  Podstawowa w Robuniu.  

 

2 marca 1987r.

            Zawiązał się Społeczny Komitet Rozbudowy Szkoły. Przewodniczącym został ob. Edward Połoński. Pierwszym etapem  ma być budowa domu nauczyciela dla zapewnienia kadry miejscowej szkole.

 

8,9 maja 1987r.

            Ogłoszone zostały wyniki konkursów recytatorskich. Wśród „ptaszków” zwyciężyła Kamila Tuszyńska,    wśród „ptaków” – A. Hawrot,, D. Zaniewicz, E. Orzechowska. 9 maja na apel z okazji Dnia Zwycięstwa zaproszone zostały panie A Rakowska i M. Dylewska, które podzieliły się swymi wspomnieniami  z II wojny światowej. Pani M Budzelewska przygotowała dzieci do konkursu marynistycznego „ Bliżej morza”. Startowały trzy drużyny z Gościna i Robunia. Wygrały dzieci  z Robunia. Na pamiątkę –    piękny puchar.

 

 

Klasa IV wraz z wychowawczynią Z. Tchoryk

 

20 czerwca 1989r.

            Miniony rok szkolny obfitował w wydarzenia kulturalne. Co miesiąc wrażeń muzycznych na wysokim artystycznym poziomie dostarczała Filharmonia Koszalińska organizując jak co roku koncerty muzyki poważnej. Ponadto gościliśmy kino objazdowe. Dzieci oglądały filmy polskie, adaptacje lektur szkolnych oraz filmy o różnej tematyce, np.: „ Krzyżacy”, „ Jeździec bez głowy”, „ Los człowieka”, „Zamach”, „Lotna”, „Szatan z siódmej klasy”, „Podróże pana Kleksa”, „ Awantura o Basię”. W teatrze   w Koszalinie dzieci obejrzały sztukę „ Panowie i obywatele”. Miały też okazję wypróbować własne talenty aktorskie  przestawiając sztukę „Kot w butach”. W maju  i czerwcu odbyły się kiermasze książkowe i zawody    sportowe, m. in. mecz nauczyciele kontra uczniowie  (na zdjęciu poniżej).

 

 

16 listopada 1993r.

            W wojewódzkim konkursie recytatorskim im. C. Norwida wzięła udział ucz. Kl.VI  Kornelia Brożyna.  Zajęła pierwsze miejsce i zdobyła nagrodę główną konkursu. Tak utrwalając tradycje, bawiła się młodzież szkolna 30 listopada 1992r.

 

 

18 czerwca 1994r.

             Klasy ósme bawią się dzisiaj na balu pożegnalnym. Rodzice przygotowali wystawny poczęstunek. Wcześniej najstarsi uczniowie odpoczywali na biwaku ( zdjęcie poniżej ).

 

 

9 listopada 1994r.

            W tegoroczne edycji wojewódzkiego konkursu recytatorskiego K.C. Norwida w Koszalinie wzięły udział  ucz. B. Czerniszewska, K. Brożyna, K. Stefaniak. Na 90 uczestników Barbara i Kornela zakwalifikowały się do ścisłego finału i zdobyły wyróżnienia ( czwarte i piąte miejsce ). W  konkursie recytatorskim „ Ptaki i ptaszki polne” K. Brożyna  zwyciężyła w eliminacjach gminnych   i  rejonowych

w Kołobrzegu oraz uczestniczyła w Wojewódzkim Koncercie Laureatów w Koszalinie.  

 

2 – 3 grudnia 1995r.

            Znowu wojewódzki konkurs recytatorski K. C. Norwida w Koszalinie. Nasze doświadczone recytatorki  B. Czerniszewska i K. Brożyna zaprezentowały wysoki poziom. Na 72 uczestników z całego  województwa zakwalifikowały się  do finału i uzyskały wyróżnienia ( trzecie i czwarte miejsce ).

 

11 października 1996r.

            Około pół roku trwały przygotowania do obchodów trzydziestolecia nowej szkoły, którym nadano    szczególnie uroczysty charakter. Impreza propagowała ideę budowy sali gimnastycznej w środowisku, a zarobione pieniądze wpłacone zostaną konto Społecznego Komitetu Budowy Sali Sportowej przy  Szkole Podstawowej w Robuniu. W przygotowaniach wspierali nas sponsorzy –  zakłady  pracy, firmy  i osoby prywatne. Otrzymaliśmy darowizny w postaci strojów dla dzieci, materiałów do dekoracji szkoły  i świetlicy wiejskiej, materiały  piśmiennicze i poligraficzne, naczynia i talerze, farby i lakiery ,którymi pracownicy   szkoły nieodpłatnie odnowili cały budynek, meble do sali nr 2, płyty meblowe do wykonania regałów do sal nr3 i nr5, sporą kwotę pieniędzy, a także produkty spożywcze. Sprzedawane były  „cegiełki”, a wydanie okolicznościowe pisma „Z życia szkoły” szybko zostało wykupione.  Na uroczystość zaproszono władze oświatowe i samorządowe gminy i województwa, absolwentów szkoły, dawnych  i obecnych pracowników. Wszyscy otrzymali dyplomy pamiątkowe. Gościem honorowym był Józef   Majewski, były Przewodniczący Rady Narodowej w Robuniu, budowniczy naszej szkoły oraz Ignacy      Szwed, który społecznie wspierał budowę. Pani L.Szwarnowiecka , dawny dyrektor szkoły, przysłała list,   który został odczytany na uroczystości. Główna impreza trwała dwie godziny. Występy dzieci wywarły niezapomniane wrażenia. Otrzymaliśmy także prezenty, m. in. pierwszy  w szkole komputer  -  prezent od Wójta Gminy ( na zdjęciu ).

 

 

            Później goście zwiedzali wcześniej przygotowane wystawy pamiątek z okresu trzydziestolecia i całą odświętnie udekorowaną szkołę. Na wszystkich gości czekał suto zastawiony „stół szwedzki”. Obchody trwały kilka dni, a dzieci koncertowały trzy razy

 

 

6 czerwca 1997r.

            Sześć dni trwała wspaniała wycieczka do Zakopanego. Noclegi w pensjonacie „Jaś i Małgosia". Dzieci zdobyły Kasprowy Wierch, Beskid, wdrapały się nad Morskie Oko i Czarny Staw pod Rysami, Czarny Staw Gąsienicowy, Przeszły Jaskinię Mroźną ,przemierzyły Dolinę Kościeliską i Halę Gąsienicową, aby zejść najtrudniejszym zejściem do Jaworzynki.