PROJEKT - Projekt systemowy „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III szkół podstawowych”

Projekt systemowy „Indywidualizacja procesu nauczania

i wychowania uczniów klas I-III

szkół podstawowych”

Od września 2009 r. zaczęła obowiązywać w szkołach nowa podstawa programowa kształcenia ogólnego. Aby ułatwić proces jej wprowadzania do szkół podstawowych Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekt Indywidualizacji procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III szkoły podstawowej w kontekście wdrażania nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego i wraz z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego uwzględniono realizację przedmiotowego projektu w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Poddziałanie 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych.

Celem projektu jest przygotowanie szkół podstawowych do realizacji nowej podstawy programowej w klasach I-III, ze szczególnym uwzględnieniem indywidualnych potrzeb każdego ucznia. Nowa podstawa programowa kształcenia ogólnego wprowadzona rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz.U.09.4.17), przewiduje, iż celem kształcenia ogólnego w szkole podstawowej jest „(…) kształtowanie u uczniów postaw warunkujących sprawne i odpowiedzialne funkcjonowanie we współczesnym świecie. Edukacja wczesnoszkolna ma stopniowo  i możliwie łagodnie przeprowadzić dziecko z kształcenia zintegrowanego do nauczania przedmiotowego w klasach IV-VI szkoły podstawowej (…).

Jednocześnie ma zapewnić kontynuację i ciągłość procesu edukacji rozpoczętego w przedszkolu.” Określono też, że zadaniem szkoły jest m.in. realizowanie programu nauczania skoncentrowanego na dziecku, jego indywidualnym tempie rozwoju i możliwościach uczenia się. Projekty indywidualizacji nauczania w klasach I – III są elementem reformy systemu oświaty i obejmują wynikającą z niej zmianę sposobu pracy szkoły.

W ramach realizacji projektu aplikujące szkoły uzyskają środki finansowe służące zorganizowaniu zajęć dodatkowych dla dzieci:

-        szczególnie uzdolnionych, chcących rozwijać swoje pasje i zainteresowania

-        ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się

-        niepełnosprawnych

-        z przewlekłymi chorobami

-        będących w sytuacji kryzysowej i traumatycznej

-        mających trudności w opanowaniu wymagań edukacyjnych

-        mających trudności w nawiązywaniu relacji interpersonalnych

-        z innymi potrzebami.

Jednocześnie obligatoryjnie został określony wymiar godzin przeznaczonych na jeden rodzaj zajęć - nie mniej niż 30 godzin w ciągu jednego roku szkolnego. W ramach realizacji projektu możliwe jest także doposażenie bazy dydaktycznej szkoły – jednak zapotrzebowanie na sprzęt i materiały musi być spójne ze zdiagnozowanymi potrzebami uczniów w danej szkole.

Na terenie naszej gminy w projekcie wezmą udział dwie szkoły podstawowe:

-        Zespół Szkół w  Gościnie – Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. majora Henryka Sucharskiego

-        Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Robuniu.

Dodatkowymi zajęciami zostanie objętych 146 uczniów klas I – III, 110 dzieci z ZS SP w Gościnie              i 36 uczniów z SP w Robuniu.

Rekrutacja uczestników projektu została przeprowadzona na podstawie:

1.       Diagnozy szkolnej,

2.       Opinii i orzeczeń PPP oraz innych poradni specjalistycznych,

3.       Zaświadczeń lekarskich,

4.       Obserwacji i wywiadów przeprowadzonych z nauczycielami, uczniami i rodzicami,

5.       Z inicjatywy uczniów i rodziców.

Wyniki diagnozy wykazały, iż niezbędne jest przeprowadzenie specjalistycznych zajęć, wspomagających pracę szkoły w zakresie indywidualizacji nauczania i wychowania w klasach I – III.  Wśród uczniów – potencjalnych uczestników projektu została przeprowadzona ankieta, której wyniki potwierdziły zainteresowanie proponowaną przez szkoły ofertą projektową. Każdy z uczeń może uczestniczyć w dowolnej ilości wybranych przez siebie formach zajęć.

Szkoła Podstawowa w Robuniu zrealizuje zajęcia:
1.       dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu,
           w tym także zagrożonych ryzykiem dysleksji,
2.       dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności polonistycznych
           – zespół wyrównawczy z języka polskiego,
3.       dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych
           – zespół wyrównawczy z matematyki,
4.       logopedyczne dla dzieci z zaburzeniami rozwoju mowy,
5.       gimnastyki korekcyjnej,
6.       specjalistyczne – rewalidacja.
7.       dla dzieci z uzdolnieniami matematyczno – przyrodniczymi:

-        Koło przyrodnicze,

-        Koło matematyczne.

Uczniowie zainteresowani są edukacją związanym z tym współzawodnictwem indywidualnym i zespołowym. Oczekują konkursów, zawodów i zabaw na szczeblu międzyklasowym i gminnym.  W wyniku realizacji projektu zostanie nawiązana ścisła współpraca z rodzicami dzieci, które zostaną objęte wsparciem. Będą oni zaangażowani w mierzenie efektów prowadzonych działań projektowych.