Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Robuniu

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Robuniu

78-120 Gościno, Robuń 5

Tel: (94) 354-09-35

PAŹDZIERNIK 2010

 

PAŹDZIERNIK  2010

      

Szkoła  Podstawowa  im.  Marii  Konopnickiej  w  Robuniu

 

ŻYCZENIA OD UCZNIÓW Z OKAZJI DZIEŃ NAUCZYCIELA

            Dziś jest dzień niezwykły, choć nam wszystkim znany. I każdy z nauczycieli będzie doceniany. Za te troski, poświęcenia, za cierpliwość i   zmartwienia, za nerwowe chwile  dla Was te życzenia: dużo zdrowia, pomyślności, spełnienia marzeń, szczęścia i radości, sukcesów zawodowych i wesela, bo dziś jest Dzień Nauczyciela. Więc wszyscy razem się ze mną zgodzicie, że przez nas uczniów nauczyciele mają skomplikowane życie, ale najważniejsze są razem spędzone chwile i wspomnienia - ten czas spędzony z Wami będzie nie do zapomnienia!

Martyna Przytocka kl. VI

 

            Wszyscy Nasi Kochani Nauczyciele dla swoich uczniów cierpliwości mają wiele. Za naukę, za trud jaki jest wkładany, przeogromny bukiet życzeń składamy. Życzenia szczere, prawdziwe, z uczniowskich serc płynące jak świeże kwiaty pachnące, kwiaty kwitnące na polskiej łące.

 

Maciej Ostropolski kl. VI

 

            Wszyscy biegniemy do klasy nauczyciele witają nas z uśmiechem na twarzy. Wszyscy chętnie się zgłaszamy i mądrze odpowiadamy. Uczą w naszej szkole wspaniali nauczyciele – wszystkich uczniów przyjaciele. Szkoła nasza jest najlepsza, dzisiaj dla nas najważniejsza.

Martyna Iwanejko kl. IV

Moja szkoła jest kochana,

fajna, ładna i zadbana.

Wszyscy razem się uczymy

i nigdy się nie nudzimy.

Już dzwonek dzwoni,

siedzimy w ławkach swoich.

Gdy na lekcjach uważamy,

dobre oceny mamy.

Potrzeba wiele wytrwałości,

by być kimś wielkim w przyszłości.

Oliwia Iwanejko kl. IV

            Niech Wam nie zabraknie nigdy zdrowia, niech szkoła w dom się wspólny zmienia. Praca nauczyciela to praca niełatwa, bo często leniwa i krnąbrna jest dziatwa. Kocha ona figle i chętnie  się czubi, lecz stroni od książki uczyć się nie lubi. Trzeba dużo zdrowia, dużo czasu stracić, aby umysł ucznia rozwinąć, wzbogacić, który gdy dorośnie, dopiero zrozumie, jak jest ciężko w życiu, gdy się mało umie. 

Martyna Przytocka kl. VI

„MARYNKI 2010”

            Dnia 15 czerwca 2010 r. szkolna grupa teatralna „Niby na Niby” wraz z opiekunkami p. I. Jeżyna, p. E. Leksińską i p. W. Burda wzięła udział w V przeglądzie Małych Form Teatralnych „Marynki 2010” w Trzebiatowie. Tegoroczny przegląd przebiegał pod hasłem „Przypominamy legendy i podania polskie”. Nasz zespół pokazał spektakl „Smok ze Smoczej Jamy”

i zdobył III miejsce w kategorii „szkoły podstawowe”. Jury przyznało również dwa wyróżnienia za wybitne kreacje aktorskie.

 

            Wśród wyróżnionych znalazła się nasza „młoda aktorka” – Joanna Nowicka odtwarzająca postać smoka. Warto nadmienić, iż w tym roku szkolnym jest to nowy skład zespołu teatralnego. Biorąc pod uwagę, iż stawiali na scenie pierwsze kroki, zdobyte III miejsce jest dla nich wyjątkowym wyróżnieniem oraz mobilizacją do dalszej pracy.

 

FESTYN

 

 

 

               W tym roku szkolny festyn rodzinny odbył się 12 czerwca pod hasłem „Nasza rodzina dba o swą ziemię, by piękna była”. Wśród przygotowanych na ten dzień atrakcji nie zabrakło konkursów, zabaw sportowych, w których brały udział całe rodziny. Na zwycięzców poszczególnych potyczek czekały wspaniałe nagrody, które wręczał pan dyrektor Paweł Pawlak oraz wójt  naszej gminy Marian Sieradzki.

 

            Na placu przed szkołą były rozstawione stoiska, w których można było kupić ciepły posiłek, ciasta oraz napoje. Dodatkowo sprzedawane były losy na loterię fantową i zdjęcia uczniów. Przerwy między rozgrywkami sportowymi umilały uczniowskie występy artystyczne. Nasz szkolny teatrzyk przedstawił sztukę pt. „Smok ze Smoczej Jamy”. Festyn okazał się bardzo udany. Przyniósł zysk w wysokości 2.111.75 zł. Szkoła przeznaczy tę kwotę na zakup nowych magnetofonów, które są mam już bardzo potrzebne. Kierujemy ogromne podziękowania dla tych wszystkich, dzięki którym impreza ta mogła się odbyć.

Żaneta Walikowska kl.VI

Martyna Przytocka kl.VI

WAKACYJNY WOLONTARIAT W ROBUNIU

 

            Już po raz drugi na terenie Szkoły Podstawowej w Robuniu odbywały się zajęcia z programu „PROJEKTOR – wolontariat studencki”. W dniach od 23 do 27 sierpnia 2010 r. gościliśmy pięcioro studentów z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, którzy w ramach wolontariatu organizowali czas chętnym dzieciom z Robunia oraz okolic. Ideą przedsięwzięcia było zaoferowanie atrakcyjnych i twórczych form spędzania wolnego czasu.

 

 

          Dzieci mogły uczestniczyć w zajęciach artystycznych oraz sportowych. Doskonale bawiły się podczas prowadzonych przez wolontariuszy zabaw i gier integracyjnych. Na pożegnanie zorganizowano dyskotekę – bal przebierańców, na który wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami przygotowali stroje. Wizyta studentów przyniosła wiele radości i z pewnością umiliła ostatnie dni wakacji.

DOŻYNKI GMINNE

 

             Dnia 12 września 2010 r. na placu zabaw przy budynku Domu Kultury odbyły się gminne dożynki. Jak co roku obchody święta rolników rozpoczęły się mszą celebrowaną w kościele w Gościnie.

 

             Następnie korowód dożynkowy udał się na plac zabaw. Niedzielne popołudnie wypełniły występy artystyczne przygotowane przez dzieci ze szkoły w Robuniu oraz przedszkolaki i uczniów ze szkół w Gościnie. Na dożynkowej scenie zaprezentował się również zespół dziecięcy „Katarynka”. Uczennice z naszej szkoły przedstawiły bogaty repertuar. Dziewczynki z kl. III: Magda Iwanicka, Martyna Garbalska, Zuzanna Zaborowska, Natalia Pac, Paulina Kotynia, Dominika Masalska, Dominika Otocka, Oktawia Ryczkowska i Marta Gudalewicz zatańczyły do utworu „Rumiane jabłuszko”. Uczennice z kl. IV: Julia Bachorska, Joanna Nowicka, Oliwia Iwanejko, Martyna Iwanejko, Maja Graczyk, Ewelina Zalewska, Dorota Harasimowicz zaśpiewały piosenkę pt. „Zachodźże słoneczko”. Joasia Nowicka wyrecytowała również wiersz autorstwa pani Danuty Karnaś przygotowany specjalnie na tę okazję. Taniec prezentowały także uczennice kl. V: Joanna Zalewska,  Paulina Monastyrska, Patrycja Niedźwiecka, Dalia Mamos, Wioleta Kuczyńska, Weronika Szczerba, Patrycja Krystyniak, Ilona Mańkowska. Dziewczynki zatańczyły do piosenki „Nasza ziemia” wykonanej przez ich koleżankę z klasy – Klaudię Mikos. Żaneta Walikowska z kl. VI przedstawiła „Legendę o kłosie zbożowym”.

 

Tego dnia nie zabrakło również tradycyjnych atrakcji związanych z obchodami święta plonów. W konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy miejsce pierwsze zdobyło sołectwo Robuń, drugie - sołectwo Wartkowo, miejsce trzecie -  Klub Pętelka. Tegoroczne dożynki można uznać za udane. Wszyscy świetnie się bawili i z uśmiechami na twarzy wrócili do domów.

Żaneta Walikowska kl.VI

Dominika Kowalska kl. VI

 

 

WYCIECZKA DO BISKUPINA

 

            19 września 2010 roku odbyła się wycieczka do Biskupina. Na wycieczkę jechały klasy III - VI. Najpierw widzieliśmy jak w dawnych czasach robiono łuki, wiercono w drewnie i pozyskiwano smołę z kory brzozy. Później był pokaz dawnej orki podczas, którego dwa razy pękł pług. Pług ciągnięty był przez dwa silne, brązowe woły.

 

 

Następnie wyrabialiśmy papier i wyciskaliśmy z niego wodę.

 

Dużą atrakcją był pokaz walk średniowiecznych.

 

Po tym wszystkim zwiedzaliśmy osadę. Oglądaliśmy jak ludzie mieszkali w tamtych odległych czasach. Można było kupić ozdoby i podziwiać ręcznie zrobione drewniane rzeźby. Zaopatrzeni w pamiątki  i pełni wrażeń wróciliśmy do domu. Wszystkim bardzo się podobało.

                                                                                    Karol Woźniak kl.VI

Marcin Iwanicki  kl.VI

 

 

 

TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ

            Dnia 14.09.2010 r. w Gimnazjum w Gościnie odbył się Turniej Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska. Rywalizowały ze sobą dwie szkoły podstawowe z naszej gminy.

 

            W rozgrywkach brali udział uczniowie klas IV – VI. Pierwszy mecz rozegrały dziewczynki z klasy IV i V. Niestety zawodniczki z Robinia przegrały 1:0. W ostatnich minutach meczu uczennica ze szkoły z Gościna – Iga Chmielewska zdobyła gola. Następnie w tej samej grupie wiekowej grali chłopcy. Oni także przegrali. Mecz zakończył się wynikiem 2:0 dla zespołu z Gościna. Jako ostatni na boisku pojawili się uczniowie klas VI. Choć reprezentantom szkoły z Robinia udało się zdobyć honorową bramkę, mecz zakończył się wygraną szóstoklasistów z Gościna.

 

            Tego dnia nie dopisało szczęście zawodnikom z naszej szkoły, a wszystkim uczestnikom turnieju nie dopisała pogoda. Mimo deszczowej i chłodnej aury rozgrywki przebiegały w miłej atmosferze. Na koniec wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe koszulki.

Agnieszka Fecycz kl. V

Patrycja Niedźwiecka kl. V

 

 

NASZE MAŁE ORLICZKI 2012 JUŻ GRAJĄ!!!

            Dnia 09 października 2010r. (sobota) godz. 1000  w Robuniu na boisku Orlik odbył się Turniej Piłki Nożnej Liga Bałtycka Orlik 2012 w  kategorii dziewcząt ( rocznik 2000 i młodsi). 

            W turnieju wzięły udział następujące zespoły z grupy II : UKS Sprinter Gościno, SP Karścino, UKS Grabowa, SP Lejkowo, UKS Sparta, SP Sycewice, UKS Olimpia Szczecin, UKS Skorpion Robuń. Już  po raz drugi nasze najmłodsze zawodniczki uczestniczyły w rozgrywkach piłki nożnej. Szkołę  reprezentowały: atak – Dorota   Harasimowicz (kapitan), Martyna Iwanejko, Oliwia Iwanejko;  pomoc – Julia Szczerba, Wiktoria Gozdal; obrona -    Martyna Garbarska, Ewelina Zalewska, Dominika Otocka, Oktawia Ryczkowska, Natalia Pac oraz bramkarz - Nowicka Joanna.

Patronem i koordynatorem rozgrywek jest Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Koszalinie. Organizatorem sobotniego turnieju jest Uczniowski Klub Sportowy „Skorpion” działający w naszej szkole.

 

 

 

 

ULUBIONE SŁOWKA

 

 CZYLI KRÓTKIE VADEMECUM NAUCZYCIELA

 

OCENA CELUJĄCA - coś niezmiernie rzad­kiego w szkolnej praktyce.

JEDYNKA - ulubiona ocena wielu belfrów, zwłaszcza tych, którzy udzielają korepetycji.

DZIENNIK LEKCYJNY - forma pisarstwa z pogranicza science fiction

FREKWENCJA - wynik sumowania, mnoże­nia i dzielenia tych, co byli, przez tych, co wy­szli i już nie wrócili.

HARMONOGRAM - opis kto, kiedy, z kim, gdzie i co ma robić.         

LEKCJA – czas, gdy usiłujemy osiągnąć ści­śle określony cel, podpierając się wymyślonym wcześniej, niezwykle pięknym i mądrym zoperacjonalizowanym planem dydaktycznym.

ŁAWKA - najlepiej ostatnia, ulubione miejsce przesiadywania na lekcji tych uczniów, którzy nie chcieli nam zrobić przykrości i zostali.

MONOLOG - w literaturze np. wielka impro­wizacja. W szkole ulubiony przez nauczycieli sposób udzielania porad uczniom.

POPRAWKA - szansa dla ucznia, że nauczy­ciel okaże litość.                     

REPETENT - uczeń wyznający zasadę, że szkoła to nie wyścigi.

SPRAWDZIAN - długo zapowiadany prze­gląd tego, co uczeń wiedzieć powinien. Na wynik sprawdzianu uczeń również oczeku­je długo.

ZEBRANIE RADY PEDAGOGICZNEJ - for­ma spędzania czasu przez nauczyciela, po­legająca na integrowaniu się z innymi nauczycielami w tak zwanym gronie, podczas występu teatru jednego aktora, którym najczę­ściej bywa dyrektor.